خانه » وبلاگ » ۵ نصیحت مفید برای تازه کاران نرم افزار افترافکت
آموزش افترافکت وبلاگ

۵ نصیحت مفید برای تازه کاران نرم افزار افترافکت

5 نصیحت مفید برای تازه کاران نرم افزار افترافکت

۵ نصیحت مفید برای تازه کاران نرم افزار افترافکت

سطح آموزش: مبتدی

تازه کار بودن در افترافکت چیز ترسناکی نیست. در این مقاله ۵ نصیحت مفید برای تازه کاران نرم افزار افترافکت مطرح میکنیم تا کسانی که میخواهند استفاده از آن را شروع کنند، اعتماد به نفس خود را بیابند و قدم محکمی برای یادگیری این برنامه بردارند.

اطلاعات خیلی خیلی زیادی در مورد افترافکت وجود دارد که میتوان یاد گرفت. از مبانی انیمیشن گرفته تا کار سه بعدی، میتوان یک عمر را وقف یاد گرفتن تکنیک های جدید در افترافکت کرد. بنابراین ممکن است این برنامه برای تازه کاران غلبه کننده باشد و کاربران جدید در آن غرق شوند. پس در عوض اینکه به این فکر کنید که چه زمانی شروع کنید، این ۵ اندرز مهم را بخوانید. امیدواریم بعد از خواندن این مقاله، با سر در افترافکت شیرجه بزنید.

۱. در صورتی که میخواهید افترافکت یاد بگیرید، همین حالا شروع کنید

در صورتی که یک کتاب ۵۰۰ صفحه‌ای بخرید تا کل افترافکت را یاد بگیرید، احتمالش کم است که در افترافکت مهارت پیدا کنید. نه بخاطر اینکه کتاب چیزی به شما یاد نمیدهد، بلکه به این دلیل که ممکن است به صفحه ۱۰ که برسید بخوابید و حوصله شما سر رود.

برای یادگیری موشن گرافیک باید در عمق افترافکت شیرجه بزنید. آموزش هایی ببینید که انیمیشن پیچیده، کاربردی و مطابق با پروژه های دنیای واقعی را می سازند. یاد بگیرید چطور فوتیج مه را کامپوزیت کنید یا اینکه چطور با پلاگین Saber کار کنید. این کار باعث میشود که مسیر آموزشی باحال و ترغیب کننده ای را دنبال کنید و در عین حال مبانی را هم بیاموزید.

۲. با کی فریم کردن دستی شروع کنید

نوشتن اکسپرشن یا اسکریپت پیچیده در وقت شما برای انجام انیمیشن بسیار صرفه جویی میکند، اما وقت و حوصله گذاشتن هم برای یادگیری تکنیک های انجام این کار سخت هست. بطور کل تقریبا هر چیزی را که میتوان بصورت اسکریپت یا اکسپرشن نوشت را میتوان بصورت دستی با کی فریم ایجاد کرد (روش دستی ممکن است چند صد برابر بیشتر زمان ببرد). بعنوان یک تازه کار، کی فریم همه چیز ممکن است بیشتر وقت ببرد، اما به این صورت میتوانید انیمیشن را بطور سرراست و مدیریت شده درک کنید. برای صرفه جویی در زمان و خودکار کردن یک سری امور، میتوانید از اسکریپت افترافکت یا پریست افترافکت استفاده کنید.

۳. از پریست های موجود در برنامه استفاده کنید

در پنل Effects and Presets در افترافکت، تعدادی پریست های عالی برای انیمیشن متن، زمینه و بسیاری موارد دیگر وجود دارد. یک هنرمند حرفه ای موشن گرافیک ممکن است با این پریست ها اصلا کار نکند، اما بعنوان یک تازه کار، این پریست ها بهترین دوست شما هستند. یک لایه متن بسازید و هر یک از پریست های انیمیشن متن موجود در لیست را اعمال کنید. کلید U را روی صفحه کلید بزنید و به کی فریم ها نگاه کنید. تنظیمات پریست را بررسی کنید و ببینید دقیقا چه اتفاقی می افتد. از پریست های داخلی افترافکت خیلی میتوانید یاد بگیرید.

۴. از پروژه افترافکت یا ویدیوی موشن گرافیک استفاده کنید

کپی کردن کار خوبی نیست، اما بعنوان یک تازه کار، کپی کردن میتواند در یادگیری شما خیلی کمک کند. برای اینکه بتوانید در زمانی مناسب و معقولانه پروژه تحویل بدهید، میتوانید اجزای مختلف پروژه را از قالب های آماده بردارید و طوری آنها را کنار هم بگذارید که محصول نهایی کاملا اثر خود شما باشد. با توجه به سرعت کسب و کار در دنیای امروز، در بسیاری موارد ساختن اجزای اولیه طراحی از ابتدا ممکن است اصلا کار معقولی نباشد. برای یافتن اجزای آماده میتوانید به بخش ابزار طراحی سری بزنید.

وقتی که دانش کافی از برنامه افترافکت پیدا کردید، میتوانید یک انیمیشنی که دوست دارید را دانلود کنید و فریم به فریم آنرا تحلیل کنید و سعی کنید انیمیشن آنرا در افترافکت ایجاد کنید. به این فکر نکنید که هنرمند اثر را چطور ساخته است. به این فکر کنید که شما چطور میخواهید آنرا بازسازی کنید. ممکن است برای هنرمند اصلی با استفاده از تنوعی از تکنیک های پیچیده فقط ۵ ساعت طول کشیده باشد. بعنوان یک تازه کار، ممکن است برای شما ۴ روز زمان ببرد تا افکت های ساده ی آنرا بازسازی کنید. هدف این است که تجربه طراحی زیبایی داشته باشید و مهارت های حل مشکل را در طراحی یاد بگیرید. ساختن یک کپی از انیمیشن دیگر برای کاربر جدید افترافکت عالیست، چون تلاش شدید برای یافتن “چی” را به تمرکز بر “چطور” تبدیل میکند.

۵. در گوگل سرچ کنید

آموزش برای یادگیری عالیست. اما بهترین راه برای یاد گرفتن افترافکت این است که در عین حال با ابزار مختلف در آن تجربه کنید و در گوگل برای سوالات خود سرچ کنید. احتمالا افترافکت را برای بار اول باز میکنید و به این فکر میکنید که چیزی از افترافکت نمی دانید. اما بهتر است جستجو کنید که “چطور سکانس درست کنم” یا “چطور کی فریم کنم” و همینطور ادامه دهید. با یاد گرفتن کارکردها و چالش های مختلف طی سرچ در گوگل، در زمانی کوتاه، پیشرفت بسیار زیادی را شاهد خواهید بود.

دیدگاه