خانه » وبلاگ » پروژه آماده افترافکت چیست؟ چطور میتوان از آن استفاده کرد؟
آموزش افترافکت وبلاگ

پروژه آماده افترافکت چیست؟ چطور میتوان از آن استفاده کرد؟

پروژه آماده افترافکت چیست

پروژه آماده افترافکت چیست؟

پروژه افترافکت یک قالب آماده ویدیویی قابل سفارشی‌سازی و در واقع یکی از بهترین منابع برای ایجاد ظاهر حرفه‌ای و با کیفیت در ویدیو است. معمولا وقتی یک طراح موشن روی پروژه‌ای در افترافکت کار میکند، از ساختار و فرمتی در پروژه استفاده میکند که توسط افراد دیگر قابل ویرایش نیست. در این حالت معمولا طراحان اجزای مختلف را نامگذاری نمیکنند، خوب دسته‌بندی نمیکنند و ساختار گیج‌کننده‌ای از فایل‌ها را ایجاد میکنند. در صورتیکه پروژه های آماده افترافکت مرتب هستند و استفاده از آنها آسان است و معمولا همراه با راهنمای آموزش استفاده می باشند.

در این مقاله میفهمیم که پروژه آماده افترافکت چیست و چطور میتوانید از آن استفاده کنید تا کار هنری خلق کنید یا کسب و کار خود را معرفی کنید و برند خود را ارتقا دهید.

پروژه آماده افترافکت چیست؟

پروژه آماده افترافکت خوب طوری طراحی میشود که اکثر کاربران بتوانند به آسانی متن، رنگ و اجزای طراحی را تغییر دهند، بدون اینکه لازم باشد ساختار فایل پیچیده‌ای که توسط طراح موشن گرافیک ایجاد شده را درک کنند. معمولا طراح کامپوزیشن‌های آماده‌ای در اختیار میگذارد که به شما اجازه میدهد خیلی ساده تصویر یا فوتیج خود را داخل آن قرار دهید و نوشته‌ها را با سرعت ویرایش کنید.

پروژه آماده افترافکت چیست؟

پروژه آماده افترافکت چیست؟

بعضی قالب‌ های آماده افترافکت طوری آماده میشوند که با آن کل ویدیوی نهایی را تولید کنید، در حالیکه برخی دیگر از پروژه‌ها ایجاد شده‌اند تا با کمک آن به ویدیویی که خودتان تولید کردید انیمیشن و اجزای گرافیکی اضافه کنید. بعضی پروژه‌های افترافکت هم هستند که برای ایجاد افکت مشخصی طراحی شده‌اند. پروژه افترافکت Digital Distortion یک نمونه پروژه افترافکت مبتنی بر افکت است.

برای استفاده از پروژه افترافکت باید از چه نرم‌افزاری استفاده کنم؟

برای اینکه از پروژه افترافکت استفاده کنید به یک نسخه از نرم افزار افترافکت نیاز دارید. برای کسانی که با این برنامه آشنا نیستند باید گفت که این نرم افزار برای ساخت موشن گرافیک و جلوه های ویژه بصری استفاده می شود. بعضی طراحان کل فعالیت شغلی خود را صرف استاد شدن در افترافکت می کنند، اما اکثریت کاربران افترافکت از آن برای ساخت گرافیک‌های ساده یا جلوه های ویژه برای ویدیو استفاده میکنند.

 

برای استفاده از یک پروژه افترافکت، لازم است که یک فایل پروژه با فرمت aep همراه با فایل‌های استفاده شده در آن از قبیل ویدیو، عکس، موزیک و… را روی سیستم خود داشته باشید. پروژه افترافکت بایستی در کنار پوشه‌ی فایل‌های استفاده شده در پروژه باشد. در همه‌ی پروژه‌های آماده افترافکت این لازمه رعایت شده است.

چطور از پروژه افترافکت استفاده کنم؟

 

برای استفاده از پروژه افترافکت لازم است با کلیک دوبل روی فایل پروژه با پسوند aep آنرا در نرم افزار افترافکت باز کنید. همینطور میتوانید ابتدا برنامه افترافکت را باز کنید، سپس به منوی File بروید و Open را انتخاب کنید و در سیستم خود فایل پروژه را پیدا کنید و با کلیک دوبل آنرا در برنامه باز کنید.

وقتی پروژه افترافکت را باز میکنید، در سمت چپ فضای برنامه پنل Project را میبینید. در میان، یک صفحه ویدیوی بزرگ است که پنل Composition نام دارد. همینطور در پایین صفحه پنل Timeline را میبینید که در آن بخش‌های مختلف ویدیو و صدا و اجزای گرافیکی در کنار هم قرار میگیرند تا ویدیوی نهایی را تشکیل دهند.

در یک پروژه آماده افترافکت ممکن است چند صد المان مختلف وجود داشته باشد. خوشبختانه برای ویرایش پروژه نیاز نیست همه‌ی این لایه‌ها را باز کنید. در اکثر پروژه‌های افترافکت موجود در وبسایت مغزابزار سازماندهی فایل‌ها بخوبی انجام گرفته و با چند کامپوزیشن مشخص در پنل Project میتوانید پروژه را ویرایش کنید.

 

در قلب هر پروژه افترافکت خوب یک ساختار کامپوزیشن مرتب وجود دارد و دسترسی سریعی را به کامپوزیشن‌هایی که لازم است ویرایش کنید فراهم میکند. برای مثال ممکن است در یک پروژه آماده نمایش لوگو با عباراتی مثل CHANGE LOGO HERE یا Replace Logo Here یا از این قبیل مواجه شوید. معمولا اسم کامپوزیشن برای راهنمایی شما در ویرایش پروژه با این فرمت قرار داده می شود.

پروژه‌های افترافکت با هم فرق‌ میکنند، بنابراین بهتر است راهنمای همراه با پروژه را برای انجام آسانتر فرآیند ویرایش آن بررسی کنید. تقریبا همه‌ی پروژه‌های افترافکت موجود در وبسایت مغزابزار  دارای راهنمای استفاده PDF یا ویدیوی آموزشی به زبان انگلیسی یا فارسی می باشند و طوری طراحی شده‌اند که بتوانید بسادگی آنها را ویرایش کنید.

فرق پروژه افترافکت با اسکریپت، اکسپرشن، فایل، پریست و پلاگین افترافکت چیست؟

برای افترافکت فایل‌های مختلفی در بازار ارائه می‌شود و غیر از پروژه آماده افترافکت، فایل‌های دیگری هم وجود دارند که کارکردهای مختلفی را در افترافکت امکان پذیر می سازند. در اینجا تعریفی از هر کدام را به اختصار بررسی میکنیم.

اسکریپت افترافکت:

خطوطی از کد که به افترافکت میگویند چه کار کند. عموما طراحان موشن گرافیک از اسکریپت استفاده میکنند تا در زمان زیادی برای انجام کارهای تکراری و تکثیر لایه‌ها در افترافکت صرفه‌جویی کنند.

اکسپرشن افترافکت:

اکسپرشن یک قطعه کوتاه کد است که به افترافکت میگوید مقداری از یک پارامتر مشخص را تغییر دهد. برای مثال، اکسپرشن Wiggle به افترافکت میگوید تا مقداری عددی یک پارامتر را تکان دهد. معمولا هنرمندان متوسط تا حرفه‌ای افترافکت از اکسپرشن استفاده میکنند. برای استفاده از پروژه آماده افترافکت به داشتن دانش اکسپرشن نیاز نیست.

فایل افترافکت:

فایل افترافکت (Asset) فایلی است که از سیستم در پروژه افترافکت قرار میدهید. یک Asset میتوانید ویدیو، صدا، یا هر فایل تصویری دیگری باشد. معمولا تدوینگران ویدیو در پروژه فایل Asset اضافه میکنند تا به فوتیج خود در افترافکت استایل بدهند.

پلاگین افترافکت:

پلاگین افترافکت به یک افزونه‌ی قابل نصب گفته میشود که کارکردی اضافه به افترافکت اضافه میکند فرای آنچه که برنامه میتواند انجام دهد. پلاگین Element 3D پلاگین محبوبی است که میتوانید با آن مستقیما در افترافکت آبجکت‌های سه‌بعدی بسازید و ویرایش کنید.

پریست افترافکت:

پریست بسته‌ای آماده از تنظیمات با ترکیب افکت‌های مختلف و همینطور کی‌فریم است تا آنرا سریعا به لایه در افترافکت اعمال کنید. معمول‌ترین نوع پریست افترافکت، پریست انیمیشن متن و اصلاح رنگ است.

 

در پروژه آماده افترافکت چه مواردی قرار دارند؟

 

هر پروژه افترافکت همراه با فایل پروژه و تمام فایل‌های مورد نیاز برای اجرای کامل پروژه افترافکت می باشد. بطور پیش فرض، شما فقط باید پروژه را باز کنید تا ویرایش پروژه را شروع کنید.

ممکن است به دلایلی برخی فایل‌ها در حین باز شدن پروژه یافت نشوند، چون ممکن است مثلا مسیر آنها تغییر کرده باشد. میتوانید در نوار جستجوی پنل Project تایپ کنید missing و لیست فایل‌هایی که پیدا نشده اند را ببینید. میتوانید روی هر یک کلیک راست را بزنید و reload footage را انتخاب کنید یا Replace Footage را بزنید و آنرا در مسیر جدیدش پیدا کنید.

با دانلود فایل پروژه افترافکت کار با قالب‌های آماده را آغاز کنید و پروژه ویدیویی خود را به سطح بالاتری ببرید!


مطالب پیشنهادی:


برچسب ها

دیدگاه ها