خانه » وبلاگ » روش فیلمبرداری یک ویدیوی تایم لپس حرفه‌ای
وبلاگ

روش فیلمبرداری یک ویدیوی تایم لپس حرفه‌ای

فیلمبرداری یک ویدیوی تایم‌لپس

روش فیلمبرداری یک ویدیوی تایم لپس حرفه‌ای

سطح آموزش: متوسط

فیلمبرداری/عکاسی تایم لپس از زمان اختراع دوربین در حدود یک قرن پیش تا به امروز راهی طولانی رو طی کرده. امروز حتی موبایل هم امکانات ضبط ویدیوی تایم لپس داره و ایجاد کردن نسخه ای سریع شده از زندگی واقعی رو فراهم میکنه. همینطور که ابزار تغییر میکنند و متکامل می شوند مساله ی اصلی فقط روش داستان گویی شماست، بقیه چیزها مثل مفاهیم پایه و تکنیک ها یکی هستند. وقتی که روش اون رو یاد بگیرید ، تنها کاری که باید بکنید اینه که با ترکیب بندی های مورد نظر خودتون تجربه کنید و پیش برید. در اینجا به بررسی روش فیلمبرداری یک ویدیوی تایم لپس حرفه‌ای می پردازیم.

سادگی‌های فنی

فیلمبرداری ویدیوی تایم‌لپس واقعا آسونه. در واقع شما با این کار تعداد زیادی فریم رو در هم فشرده میکنید و سرعت این فریم ها رو بالا میبرید تا سیر زمان رو سریعتر نشون بدید. در اینجا مفاهیم ابتدایی بخش فنی اون رو بررسی می کنیم و در ابتدا تعداد فریم هایی که میخوایم رو حساب می کنیم و بعدش فواصل رو تخمین می زنیم.

۱- شما به ۲۴۰ تصویر ایستا برای ایجاد ۱۰ ثانیه کلیپ ویدیویی با ۲۴ فریم در ثانیه و ۳۰۰ تصویر ایستا برای ایجاد ۱۰ ثانیه کلیپ ویدیویی با ۳۰ فریم در هر ثانیه نیاز دارید.

۲- می تونید از این فرمول استفاده کنید تا تعداد تصویری که برای ویدیوی تایم لپس نیاز دارید رو تخمین بزنید. (تعداد فریم در ثانیه) x (زمان کلیپ) = (تعداد تصویر مورد نیاز)

۳- اگر مدت فیلمبرداری رو میدونید، اون رو بر حسب دقیقه دربیارید و در ۶۰ ضرب کنید تا تعداد ثانیه بدست بیاد. سپس مقدار بدست اومده رو تقسیم بر تعداد فریم کنید. این مقدار فواصل رو تعیین میکنه یا در واقع زمانی رو که باید به هر تصویر در ویدیو اختصاص بدید.

ایستگاه بین المللی فضایی (ISS)

۴- ده دقیقه ویدیوی بدون وفقه باید سرعتش ۶۰۰۰ درصد بشه تا زمان اون ۱۰ ثانیه باشه، حال اینکه کلیپ ویدیویی ۲۰ دقیقه ای برای اینکه ۱۰ ثانیه بشه باید ۱۲۰۰۰ درصد بشه و کلیپ ویدیویی ۴۰ دقیقه ای ۳۲۰۰۰ درصد و الی آخر…

۵- باید این درصدهای فشردگی زمان تجربه کنید و ببینید که چی بهتر از همه جواب میده.

حالا که ریاضیات مورد نیاز برای ساخت تایم‌لپس رو فهمیدید، نوبت میرسه به تجهیزات مورد نیاز. تجهیزات زیادی مخصوص تایم لپس هستن، اما چیزی که واقعا احتیاج دارید فقط یک دوربین هست و راهی که بتونید از طریق اون ویدیو رو منتشر کنید. در اینجا میگیم که به فقط یک دوربین نیاز دارید، چون از نظر فنی هنوز میتونید بطور دستی دکمه ی شاتر رو چند صد بار بزنید و دوربین رو در یک جا ثابت کنید، برای این کار میتونید از یک تریپود (سه پایه) یا اینتروالومتر استفاده کنید تا اونو ثابت کنید. البته ممکنه در مرحله ی پس از تولید نیاز به تثبیت لرزش ویدیو هم باشه.

دوربین:

میتونه یه دوربین فیملبرداری معمولی یا یک دوربین حرفه ای DSLR یا دوربین موبایل باشه یا هر چیزی که ضبط ویدیو یا تصویر رو با کارکردی آسون در اختیارمون بزاره.

تریپود:

اساسی ترین روشی که در زمان فیلمبرداری تایم‌لپس کارتون رو آسون میکنه اینه که دوربین رو خیلی محکم یه جا ثابت کنید. چون در تایم‌لپس میخوایم که فریم ثابت طی گذر زمان تغییر بکنه و این تغییرات در ترکیب بندی اتفاق میفته و کیفیت ویدیو رو تحت تاثیر قرار میده.

اینتروالومتر:

در صورتی که دوربین شما کارکرد تایم‌لپس رو در خودش داره، نیازی به اینتروالومتر نیست، اما اگر دوربین شما به چنین کارکردی مجهز نیست، باید اینتروالومتر داشته باشید.این تجهیز شاتر دوربین رو در فواصل مشخصی در طی دوره ی زمانی مشخصی فعال میکنه. برنامه های زیادی وجود دارند که کارکرد مشابهی رو انجام میدن. اما قبل از اینکه پولی خرج کنید، ببینید شاید دوربین خودتون این امکان رو داشته باشه. همینطور در صورتی که از دوربین کانن استفاده میکنید، کابل مجیک لنترن (magic lantern) به شما اجازه میده بطور داخلی تایم‌لپس ضبط کنید. پس قبلش این مساله رو بررسی کنید. یادتون باشه که برای ضبط ویدیوی تایم‌لپس، به اینتروالومتر نیازی ندارید مگر اینکه بخواید دوربین رو آزادانه حرکت بدید.

ذخیره سازی:

یک ویدیوی بلند (بخصوص اگر سایز اون ۴K باشه) یا چند صد تا عکس فضای زیادی رو اشغال میکنن. در صورتی که از دوربینی استفاده می کنید که فایل رو بروی کارت removable storage ذخیره میکنن، مطمئن بشید که فضای کارت به اندازه ی کافی هست تا بتونه حجم زیادی از اطلاعات رو ذخیره کنه و در حالتی که میخواید عکس بگیرید اینقدر سریع باشه که بین تغییرات اکسپوژر قاطی نکنه. سرعت نوشتن و ذخیره سازی اطلاعات از دوربین تا دوربین دیگر تغییر میکنه، اما قبل از اینکه خرید کنید بررسی انجام بدید و مطمئن بشید که چی میخواید. هیچوقت ارزونترین رو نخرید، چیزی که اکثر کارت های بی کیفیت موجود بیرون هستن، چون عملکرد کار شما رو دچار مشکل میکنه.

دیگر موارد:

فیلتر تراکم خنثی (ND) برای صحنه های روشن عالیه و بهتون در کشیدن شاتر کمک میکنه. باتری های اضافه یا سیم شارژ همیشه برای برق رسانی به تجهیز شما مناسب هستند. اگر میخواید از ستاره ها ویدیوی تایم لپس بگیرید، باید نرم افزار محل یاب ستاره شناسی star/sky/astrology رو برای تلفن، تبلت یا کامپیوتر بگیرید.

تنظیم شات

وقتی آماده ی فیلمبرداری شدید، باتری ها رو شارژ کنید و به محل برید. بهترین زاویه رو برای سوژه انتخاب کنید. شما باید قابی رو انتخاب کنید که بیشترین اطلاعات رو به مخاطب میده و همینطور  بیشترین تداوم علاقه رو ایجاد میکنه. بقیه دوست دارن ببین که چه چیزی در فریم تغییر میکنه و این خودش نکته ی قضیه س. و یادتون باشه، لازم نیست برای گرفتن یه تصویر خوب جای خیلی دوری برید، بلکه میتونید از یک لامپ هم تایم لپس فیلمبرداری کنید یا اینکه از خودتون در مقابل کامپیوتر فیلم بگیرید و اونو بصورت تایم لپس ویرایش کنید.

فیلمبرداری تایم‌لپس از یک لامپ شمعی

نادرست بطور خودکار

معمول ترین اشتباهی که یک تایم لپس خوب رو خراب میکنه، زمانی هست که تصویر فلیکر داره (رد متحرک نوری داره). این اشتباه چه در رابطه با تعادل رنگ سفید انجام بشه و چه در رابطه با اکسپوژر، بطور خودکار با صحنه تغییر میکنه. میتونه درست بشه، اما در مرحله ی پس از تولید باید روش کار انجام بشه. خبر خوب اینه که میتونید با فیلمبرداری بصورت دستی این مشکل رو برطرف کنید. از اونجایی که تغییرات زیادی هست که در صحنه اتفاق میفته و از کنترل شما خارجه ،  تنها چیزی که میتونید کنترل کنید نوردهی (اکسپوژر دوربین) هست. از گذاشتن روی حالت خودکار اجتناب کنید و کنترل ۱۰۰ درصد اکسپوژر (یا هر چقدر کنترل که دوربین اجازه میده) بهترین راه برای تداوم نوردهی در زمانی ست که نور صحنه تغییر میکنه یا حرکتی اتفاق میفته. دوربین رو بروی حالت دستی تنظیم کنید، تعادل رنگ سفید رو مجددا چک کنید و چند تا تصویر دیگه بصورت تست بگیرید تا منظر مورد دلخواهتون رو بدست بیارید.

در موارد مشخصی میتونید دوربین رو بروی اولویت روزنه (Av) قرار بدید، که این روزنه رو در وضعیت یکسانی حفظ میکنه و مقدار ایزو و سرعت شاتر رو برای جبران تغییرات بصری تنظیم میکنه. اما هنوز ممکنه که باعث ایجاد تصویری بشه که فلیکر یا همون رد متحرک نوری داره.

ویدیوی تایم لپس آبشاری در کشور ایسلند

کشیدن شاتر

حالا سوالی که پیش میاد اینه که شاتر رو بکشیم یا نکشیم. جواب این سوال به شرایط و اولویت شما بستگی داره. برای صحنه هایی مثل ترافیک، آبشار، قلعه شنی (هر جایی که سوژه در قاب سریع حرکت میکنه) ممکنه بخواید شاتر رو بکشید (سرعت شاتر رو به اندازه کافی آهسته کنید تا حالت محو در حرکت یعنی motion blur رو ایجاد کنید تا حرکت ها رو هموار کنید و حالتی ایجاد کنید که گویی داره زمان سپری میشه. بدون کشیدن شاتر، حرکت پرش پیدا میکنه و پویایی تایم‌لپس از دست میره.

در مقابل، صحنه هایی با حرکت آهسته مثل ابر، باز شدن گل، یا پیدایش ماه نیازی به کشیدن شاتر ندارند. به احتمال بسیار زیاد به یک فیلتر تراکم خنثی (ND) نیاز پیدا می کنید تا همونطور که در بالا اشاره کردیم شاتر رو در صحنه های روشن بکشید، چون در زمانی که صحنه روشنه نمیتونید بقدر کافی روزنه رو باز کنید.

ویدیوی تایم‌لپس حلزون

شما میتونید شاتر رو بکشید یا نکشید، این بستگی به خودتون داره. اما هدف این هست که تفاوتها رو بدونید و اونا رو بر همین اساس تنظیم کنید.

شب و روز

در صورتی که شرایط نوردهی ثبات داره، چه در یه روز آفتابی صاف باشه، چه در شب یا چه در اتاق کنترل شده ی استودیو، تایم‌لپس کمتر وقت شما رو میگیره. ایجاد تایم‌لپس جایی سخت میشه که نور از روشنی روز میخواد به شب بره یا از شب به روز بیاد. چون در این زمان ها نور خیلی تغییر میکنه. بدین ترتیب نیاز هست که در حین فیلمبرداری تایم‌لپس تنظیماتی رو تغییر بدید تا تغییرات نور رو جبران کنه. پس بین عکس هایی که میگیره تغییرات مورد نیاز رو انجام بدید و بعدش اجازه بدید که دوربین کارشو انجام بده. به انجام این کار ادامه بدید تا نور ثبات پیدا کنه و تغییرات بیشتری نیاز نباشه (تا زمانی که مدت فاصله به اندازه ی کافی طولانی باشه، در صورتی که زمان زیادی در پیش رو ندارید، میتونید تغییرات کوچیکی انجام بدید و زیاد تغییرات بروی تنظیمات اعمال نکنید)

ویدیوی تایم‌لپس ۴K از ساختمان های آپارتمانی مسکونی از روز تا شب

فیلمبرداری از ستاره‌ها

در صورتی که برنامه دارید تایم‌لپس از ستاره‌ها فیلمبرداری کنید، این موارد رو باید در نظر بگیرید:

۱- تاریک ترین ناحیه ای که میتونید رو در زمان شروع ماه جدید پیدا کنید. هر چی نور محیطی از دوروبر مثل چراغ های شهر، ماه یا آتیش کمپ کمتر باشه بهتر هست.

۲- دوربین رو با سریعترین لنز (بزرگترین دیافراگم ممکن) که دارید آماده کنید و روزنه رو کاملا باز کنید.

۳- در حالت فعلی دوربین، فوکوس رو به کمک استفاده از روشن ترین ستاره که میتونید ببینید تنظیم کنید و در حالی که نور کافی برای ایجاد اکسپوژر کامل دریافت می کنید، ایزو رو در پایین ترین حالت ممکن قرار بدید و از نویز در تصویر اجتناب کنید.

۴- در نهایت، سرعت شاتر رو تنظیم کنید. ۵۰۰ رو تقسیم بر فاصله ی کانونی لنز در زمان اکسپوژر کنید، یا برای شروع اونو ۲۰ ثانیه کنید. این کار بجای خطوط به شما نقاطی رو میده (اگر خط میخواید، سرعت شاتر رو پایین بیارید و ببینید چی بهتر جواب میده)

سیستم هایی مثل چرخ دالی، کرین، پن و ترکینگ برای افزودن حرکت به تایم‌لپس در بازار وجود دارند. این وسایل میتونن با کمترین تلاش اضافی عمق، پویایی و حرکت سه بعدی به ویدیوی شما اضافه کنن و نسبتا استفاده از اونا آسون هست. سیستم های کنترل حرکت هزینه های خیلی زیادی دارن، و برای بودجه های بالاتر باید در نظر گرفته بشن. بعضی از اونها جعبه های فرمان یار هستن که بین دوربین و تریپود ثابت شدن و بعضی از اونا هم سیستم های جرثقیلی هستن که ریل روی زمین دارند و میشه به ریلهای اون اضافه کرد.

همش بستگی به خودتون و بودجه ی شما داره، اما برای اکثر سیستم های ابتدایی، یه نقطه ی شروع تعیین می کنید، دوربین رو تا جایی که میخواید حرکت میدید (دستی یا بطور کنترلی) ، نقطه ی پایانی رو تنظیم می کنید، زمان حرکت رو تنظیم می کنید و شروع می کنید. سیستم های پیشرفته تر اجازه میدن که این اعمال اولیه رو تنظیم کنید و کنترل بهتری بر سرعت حرکت میدن. همینطور اجازه میدن که هر یک از جوانب حرکت رو بطور مجازی تغییر بدید. بعضی از سیستمها با بلوتوث، تلفن، یا تلبت کنترل میشن و در اونها میشه حرکت رو بصورت بصری ترسیم کنید و حتی براش کی‌فریم بزارید.

اسلاید دوربین در سایز ۴K

تصحیح در مرحله ی پس از تولید

راه های زیادی هستن که بتونید تصاویر خودتون رو ویرایش کنید. اگر تلفن یا دوربین شما این تنظیمات رو انجام میده که چه بهتر، حله. اما اگر میخواید کنترل بیشتری رو ظاهر تصویر خودتون داشته باشید، نیاز به نرم افزار ویرایش دارید. سراغ عکس هاتون برید و تنظیمات رنگ رو انجام بدید و به عکس های مشابه اعمال کنید. در صورتی که تغییرات رنگ یا نور دارید برای اجتناب از ویدیوی با رد نور متحرک هر تغییر زیادی که بین عکس ها می بینید رو حداقل کنید.

تایم لپس تدوین ویدیو

عدم موفقیت، خودش دری برای موفقیته

بخش زیادی از تجربه ی تایم‌لپس به عدم موفقیت منجر میشه. عکاسی به نام هنری کارتیر برسون جمله ی معروفی رو میگه که ۱۰۰۰۰ تا عکس اولی که میگیرید بدترین عکس های شما هستند. پس اگه با یه تایم‌لپس بی استفاده برگشتید، اینو تو ذهنتون داشته باشید. بطور نامحدودی میتونید با تجربه و شکست بیاموزید و این بطور بی پایانی باعث میشه که بتونید مهارت پیدا کنید و هنرمند بهتری باشید. تا میتونید زاویه های مختلف، تنظیمات فیملبرداری و سوژه های مختلفی رو امتحان کنید و ببینید که بهترین جریان و روش کاری برای شما چیه. همینطور که پیش میرید به پیشرفتتون نگاه کنید، در صورتی که زمان کافی بین اکسپوژرها در نظر گرفتین، آخرین عکس رو پیش نمایش کنید و مطمئن بشید که چیزی رو که میبینید همون چیزی هست که میخواید و در صورت لزوم تنظیمات مورد نیاز رو انجام بدید.

برچسب ها

دیدگاه ها

 • سلام
  خسته نباشید
  واقعا سایتتون عالیه ، خیلی استفاده کردم
  خیلی ممنونم

  + اگه لطف کنید و این دروس رو به صورت Pdf برای دانلود بگذارید خیلی عالی میشه …
  تشکر