خانه » وبلاگ » لانگ شات تا کلوزاپ: ۱۳ شات دوربین که باید بشناسید
وبلاگ

لانگ شات تا کلوزاپ: ۱۳ شات دوربین که باید بشناسید

لانگ شات تا کلوزاپ: 13 شات دوربین که باید بشناسید

لانگ شات تا کلوزاپ: ۱۳ شات دوربین که باید بشناسید

سطح آموزش: مبتدی

هم در فیلم و هم در عکس، روش های خلاقانه ای وجود دارن تا شات خودتون رو تنظیم کنید. انواع مختلف شات به شما در انتقال عواطف و چشم اندازهای بخصوصی بشکلی متفاوت کمک می کنند و اجازه میدن تا بتونید با ترکیب این روش ها در طی رویکردی منحصربفرد، استایل فیلمبرداری خودتون رو توسعه بدید. در اینجا میخوایم از لانگ شات تا کلوزاپ: ۱۳ شات دوربین که باید بشناسید و بطور معمول در فیلمبرداری استفاده میشوند رو معرفی کنیم و تفاوت بین اونها رو بررسی کنیم.

 

 1. شات بلند

به این نوع از شات، شات عریض یا شات کامل هم گفته میشه. شات بلند سوژه رو بطور کامل نشون میده و معمولا به قصد قرار دادن شی یا شخص در تناسب با محیط اطراف اون ازش استفاده میشه. برای مثال، در این شات بطور کاملا واضح میبینیم که در صحنه سوژه اصلی بطوری قرار گرفته که از حرکت ها و اطراف تاثیر بگیره.

تایم لپس با شات بلند از جمعیت حاضر در یک کنسرت

 

 1. شات متوسط

شات های متوسط معمولا از یک فاصله ی میانی فیلمبرداری میشن و در مقایسه با شات بلند ما رو به سوژه نزدیکتر میکنن. معمولا این شات برای نمایش حرکات کاراکتر و یا اشیایی بروی کاراکتر استفاده میشود.

شات متوسط از مردی که گیتار الکتریک مینوازه

 

 1. شات نزدیک (کوزاپ)

کلوزاپ تنها صورت شخص یا یک شی رو بطور کامل در قاب قرار میده. بدون شک این نمونه یکی از مهمترین شات ها برای نشان دادن عواطف، واکنش ها و اجزای دراماتیک (داستانی) هستن.

کلوزاپ از زن جوانی که لبخند میزنه

 

 1. شات خیلی نزدیک

به این شات “ماکرو” هم میگن. این شات دوربین رو خیلی نزدیک به سوژه میبره و جزئیات قابل توجهی رو ضبط میکنه که از دورتر قابل مشاهده نیست. در این شات خیلی نزدیک، میتونیم سازوکار ساعت و بخش های متحرک اون رو ببینیم.

نمای نزدیک از ساعت جیبی عتیقه

 

 1. شات خیلی عریض

بهترین روش برای ضبط تصویری بزرگ و نشان دادن محل جغرافیایی محسوب میشه که میتونه یک دید کوچک نمایی از کل باشه یا چیزی خاص مثل بیرون یک ساختمون رو نشون بده. شات زیر خیلی عالی این نوع از شات رو که در منهتن نیویورک گرفته شده بیانگر هست.

شات خیلی عریض در شهر نیویورک

 

 1. شات نقطه دید

شات POV یا نقطه دید از منظر دوربین نشون میده که سوژه به چه چیزی نگاه میکنه. از این شات به شدت برای اکشن ورزشی و لحظاتی که سوژه چیز جدیدی پیدا میکنه استفاده میشه. گستردگی استفاده از GoPro استفاده از این شات ها رو حسابی محبوب کرده.

نمای نقطه دید موج سواری در اقیانوس

 

 1. شات روی چرخ (دالی)

این شات معمولا در زمانی ضبط میشه که دوربین روی جایگاه خاصی بروی مسیر به سمت سوژه حرکت میکنه یا از سوژه دور میشه. از این شات بشدت استفاده میشه تا مقدمه ای در صحنه ایجاد کنه و سرعت حرکت بروی مسیر میتونه ریتم صحنه رو تعیین کنه.

نزدیک شدن با دالی به یک کابین چوبی قدیمی

 

 1. شات هوایی

این نوع شات به فیلمبرداری از ارتفاع معروفه. شات های هوایی معمولا وقتی ضبط میشن دوربین در حرکته و بروی یک هلیکوپتر یا درن (drone) قرار داره.

شات هوایی از رانندگی ماشین در جاده ی جنگلی در زمستان

 

 1. شات حرکت در افق

در شات حرکت در افق، دوربین از راست به چپ یا از چپ به راست حرکت میکنه و برای ضبط تصویر از تریپود (سه پایه) استفاده میشه. استفاده از شات های حرکت افقی صحنه رو بیشتر پویا میکنه و روشی عالی برای نشان دادن شی یا شخص است.

حرکت ابرها در حین طلوع خورشید

 

 1. شات حرکت در عمود

همچون حرکت در افق، با این تفاوت که این بار حرکت در محور عمود است، دوربین در حین فیلمبرداری از پایین به بالا و بالعکس حرکت میکند. این شات هم همچون حرکت در افق به پویایی صحنه خیلی کمک میکنه.

تایم‌لپس کنترل حرکت در افق یا عمود از آسمان توکیو

 

 1. شات استدی کم با تثبیت کننده لرزش

استدی کم (Steadicam) عنوان یک برند سازنده ی سیستم تثبیت لرزش دوربین برای دوربین های فیلم و ویدیویی است که بطور مکانیکی حرکت دوربین رو از حرکت فیلمبردار مجزا میکنه. مثل یک حلقه ی مکانیزه شده کمک میکنه که حرکت شات در زمانی که حتی فیلمبردار از سطوح ناصافی حرکت میکنه هموار باشه. از این تجهیز معمولا برای ترکینگ و صحنه های تعقیب و گریز استفاده میشه، جاییکه نمیتونید بخاطر پیچیدگی حرکت از دالی استفاده کنید.

قدم زدن در میان درختان مرده

 

 1. شات دستی

این نوع از شات خیلی ساده زمانی تولید میشه که فیلمبردار دوربین رو با دو دست خودش نگه داشته. از این تکنیک معمولا در تولید فیلم مستند ، خبری یا تلویزیونی استفاده میشه، اما در سینمای مدرن هم از این نوع شات استفاده میشه تا بیننده رو بیشتر وارد صحنه کنن.

شات دستی از دختری با دوربین دوچشمی

 

 1. شات جرثقیلی

شات جرثقیلی با قرار دادن دوربین بروی جرثقیل یا بازوی جیب (بازوی مکانیزه شده ای با دوربین در یک انتها و فیلمبردار در انتهای دیگر) تولید میشه. یکی از معمول ترین شات ها در سینمای مدرن یا تلویزیون هست که در اون بازیگر رو از بالا می بینیم و بهش نزدیک میشیم یا ازش دور میشیم. معمولا برای پایان دادن به یک صحنه از این شات استفاده میشه.

شات جرثقیلی از علفزاری که کوه ها در پس آن نمایان می شوند

برچسب ها

دیدگاه خود را مطرح کنید