خانه » آموزش‌ » آموزش فتوشاپ » اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند
آموزش فتوشاپ

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

سطح آموزش: متوسط

میخواهید فقط در چند ثانیه افکت‌های طراحی و تصویری باحال درست کنید؟ اکشن های فتوشاپ ابزاری بسیار کاربردی برای دستیابی سریع به نتایجی مطلوب هستند. در این مقاله یاد می‌گیرید که اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند.

سهولت استفاده از افکت‌های فتوشاپ

فرض کنیم شما این تصویر را خیلی دوست دارید.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

تصویر ونیز

اما برای اینکه این تصویر را بیشتر جالب کنید، شاید بخواهید که یک افکت آبرنگ به آن اعمال کنید. در حال حاضر میتوانید زمان بسیاری را صرف گشتن آموزش‌های آبرنگ بکنید، اما در صورتی که تازه کار با فتوشاپ را شروع کرده‌اید، ممکن است در مقابل دلهره‌ای که همه‌ی ما بعنوان تازه‌کار تجربه میکنیم خودتان را گم کنید.

پس همین؟ آیا باید رویای جادوی نقاشی را دور بیاندازید چون در این زمینه نا‌آشنا هستید؟ البته که نه!

برای بدست آوردن یک افکت آبرنگ فوق‌العاده برای این تصویر، تنها کاری که باید بکنید این است که به آن یک اکشن فتوشاپ اعمال کنید. در ابزار طراحی مغزابزار یکی از اکشن های فتوشاپ با افکت آبرنگ را به انتخاب خودتان دانلود کنید. سپس، اکشن را در فتوشاپ لود کنید. وقتی آماده‌اید، دکمه Play را بزنید.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

یک اکشن آبرنگ در وبسایت مغزابزار را دانلود کنید و افکت آبرنگ دلخواهتان را اعمال کنید.

بوم! افکت آبرنگ تکمیل می‌شود!

با اکشن فتوشاپ در زمان خود صرفه‌جوئی کنید

ما همیشه وقت و انرژی برای انجام ویرایش های پیچیده در فتوشاپ نداریم. در زمان بین موعد تحویل، زمانی که ایده الهام‌بخشی ندارید و مهارت‌های شما به زمان محدود شده، تعجبی ندارد که طراحان و هنرمندان دنبال راه‌های مختلفی برای دور زدن فرآیند کاری باشند.

با اکشن فتوشاپ، میتوانید یک سری مراحل را ضبط کنید تا تصویر یا گرافیک خود را به روشی خاص تغییر دهید. وقتی ضبط تمام شد، اکشن بصورت یک فایل ATN. ذخیره میشود تا اکشن مشابه را به هر پروژه‌ای که در آینده دارید اعمال یا اجرا (play) کنید.

برای اینکه این اکشن‌ها را وارد جریان معمول کاری خود کنید، یاد بگیرید که چطور با اکشن‌های ساخته شده سفارشی به جریان کاری خود در ادوبی فتوشاپ سرعت بدهید.

پس بیایید به پنل Actions نگاهی کنیم…

برای شروع کار با اکشن فتوشاپ، به منوی Window بروید و Actions را بزنید یا فقط کلیدهای Alt و F9 را روی کیبورد بزنید تا پنل اکشن را باز کنید.

در اینجا میتوانید مرور سریعی بر کارکرد دکمه‌ها در این پنل داشته باشید.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

  1. شروع ضبط
  2. توقف ضبط/پخش
  3. اجرای اکشن انتخابی
  4. ساخت مجموعه جدید
  5. ساخت اکشن جدید
  6. حذف کردن

قبل از اعمال یک اکشن سعی کنید که با پنل آشنا شوید. لازم است وقتی میخواهید با هر مجموعه‌ای که خریداری یا دانلود کردید کار کنید با این دکمه‌ها آشنا باشید.

روش نصب یک اکشن فتوشاپ را یاد بگیرید

در صورتی که اولین باری است که در مورد جادوی خارق‌العاده‌ی اکشن‌های فتوشاپ میشنوید، قطعا به محل درستی مراجعه کردید. اما قبل از دانلود اولین مجموعه خود، مطمئن شوید از اینکه میدانید چطور یک اکشن ادوبی فتوشاپ را نصب کنید.

انواع مختلف اکشن فتوشاپ

امروز دوست دارید چه نوع افکتی ایجاد کنید؟ در اینجا چند نوع مختلف اکشن فتوشاپ را میبیند که ممکن است بخواهید با آنها کار کنید.

اکشن‌های پیش‌فرض

فتوشاپ بطور پیش‌فرض فهرست مرتبی از اکشن‌ها را دارد که میتوانید روی تصاویر گرافیکی خود امتحان کنید.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

از ایجاد وینیت و سایه افکندن گرفته تا ذخیره یک فایل بصورت PDF، این فهرست و افکت‌های مختلفی که میتوانید با آن بسازید را بررسی کنید. این اکشن‌های پیش‌فرض روشی عالی برای شروع استفاده از این قابلیت هستند.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

با استفاده از تصویر مشابهی که از قبل دیدم، در اینجا میتوانید ظاهر اجرا شده با افکت Quadrant Colors قرار گرفته در اکشن‌های پیش‌فرض را ببینید.

افکت‌های تصویری

هنر افکت تصویر همواره با فتوشاپ حکمفرمایی خواهد کرد.

در صورتی که دوست دارید تصویر خود را به یک طرح اسکیس تبدیل کنید، اکشنی که متناسب با استایل شماست را سریعا اعمال کنید.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

اکشن فتوشاپ Flex 2 مثال خوبی است که یاد بگیرید بعضی اکشن‌ها چطور ویرایش می‌شوند. حتی میتوانید برای آزمایش بیشتر این افکت بعضی مراحل را حذف کنید و اکشن را برای بدست آوردن حسی فوق العاده کلاسیک اجرا کنید.

اکشن فتوشاپ Flex 2 با خطوط انتزاعی اسکیس و آبرنگ

رتوش عکس

همینطور میتوانید با اکشن‌های فتوشاپ مخصوص روتوش عکس، به تصویر خودتان ظاهر خیلی حرفه‌ای‌تری بدهید. با تنظیم خودکار کنتراست، رنگ، و شدت نور کلی، تصاویر شما با این اکشن‌های فوق‌العاده موثر میدرخشند.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

این افکت را می توانید بصورت بسیار حرفه ای و راحت با استفاده از مجموعه اکشن فتوشاپ Photo Master بدست بیاورید.

مجموعه اکشن فتوشاپ Photo Master

افکت‌های متنی باحال

به یک افکت متنی باحال برای لوگو یا وبسایت خود نیاز دارید؟ اکشن‌های فتوشاپ فقط به تصاویر محدود نمیشوند. میتوانید افکت‌های جالبی را با فقط یک کلیک به نوشته یا شکل خود اعمال کنید.

باندل 1 مجموعه 32 استایل لایه بازی برای فتوشاپ
باندل 2 مجموعه 32 استایل لایه بازی برای فتوشاپ

افکت‌های متنی سه بعدی

اگر در استفاده از برنامه سه بعدی مهارت ندارید، بگذارید این اکشن‌های فتوشاپ کار سخت را برای شما انجام دهند.

با این افکت متن سه بعدی، میتوانید کار نهایی را در طراحی گرافیک یا چاپ خود ادغام کنید. پس حتی اگر با کار سه‌بعدی ناآشنا هستید، هنوز میتوانید طراحی با کیفیتی بدست بیاورید.

روش ساخت 10 استایل لایه فتوشاپ کاربردی برای افکت متن

اکشن‌های طراحی گرافیک و چاپ

با این اکشن‌ها به نمونه‌کارهای خود استایل بدهید و مشتریان خود را تحت تاثیر قرار دهید. اکشن‌ها برای طراحی گرافیک و چاپ به شما اجازه میدهند تا موکاپ‌های حرفه‌ای، متریال چاپ و بسیاری موارد دیگر بسازید.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

مرجع: مجموعه اکشن موکاپ کلوزاپ Universal

اکشن‌های متفرقه

اکشن‌ها مثل شرتکات‌ها هستند، بنابراین مطمئنا فقط به گرافیک محدود نیستند. چه به روشی سریع برای ذخیره PDF نیاز داشته باشید یا بخواهید جریان کاری کلی خود را بهینه کنید، اکشن‌های فتوشاپ به شما کمک میکنند.

حتی میتوانید از اکشن‌ها استفاده کنید تا انیمیشن‌های ساده بسازید. در مقاله‌های آموزشی آینده به شما روش ساخت یک اکشن GIF سریع را نشان میدهم که در آن مرحله به مرحله فرآیند کار تصویرسازی شما را نمایش میدهد.

اکشن های فتوشاپ چه هستند و چطور ایجاد می‌شوند

چند اشاره‌ی سریع بر بایدها و نبایدها

خوب در حال حاضر نمیخواهیم شما را بدون چند کلمه توصیه تنها بگذاریم. پس در اینجا به چند اشاره سریع بر بایدها و نبایدها در زمان کار با اکشن فتوشاپ میپردازیم.

بایدها

راهنمایی‌ها را دنبال کنید. بهترین مجموعه‌هایی که میتوانید دانلود کنید شامل یک راهنمای قدم به قدم هستند تا ببینید برای اجرای موفق اکشن، چه تنظیماتی لازم است انجام شود.

با لایه‌های Smart Object آشنا شوید. از این لایه‌ها اغلب برای این استفاده میشود تا ویرایش غیرتخریبگر را آسانتر کند.

مراحل اکشن خود را بررسی کنید. نه تنها این کار به شما کمک میکند تا یاد بگیرید چطور خودتان به افکت‌های جالبی برسید، بلکه این مهارت را به شما میدهد تا در زمانی که خطایی رخ میدهد بدانید کجا را باید نگاه کنید.

همه فایل‌های درست را بگیرید. مطمئن شوید که همه‌ی فایل‌های مورد نیاز برای اجرای اکشن را دارید. در صورتی که هر فایل اضافی داشته باشد که موجود نیست، اکشن عمل نخواهد کرد.

نبایدها

فراموش نکنید لایه‌ها را مرتب کنید. اکثر رفع خطاهایی که انجام میشود به این دلیل است که در پنل Layers اشتباهی وجود دارد. وقتی با مشکلاتی از این قبیل مواجه شدید، همه لایه‌ها را با هم یکی یا ادغام کنید و اکشن را دوباره امتحان کنید تا ببینید چطور عمل میکند.

نام لایه Background را فراموش نکنید. اگر عادت دارید که نام لایه را تغییر بدهید، اکشن بخوبی عمل نمیکند، چون اینطور در نظر میگیرد که لایه وجود ندارد. در صورتی کارکرد اکشن به نام تصویر وابسته باشد، آن را به Backround Layer قفل دار تغییر دهید.

فراموش نکنید که قبل از زدن دکمه Play ویرایش لازم را انجام دهید. همه اکشن‌ها مثل هم درست نشده‌اند. بعضی از آنها نیازمند این هستند که قبل از فشردن دکمه Play کمی ویرایش سریع انجام بدهید. این ویرایش‌ها شما را مطمئن میکنند از اینکه اکشن به درستی به ناحیه بخصوصی از تصویر شما اعمال میشود.

خودتان را محدود نکنید. برای اینکه استایلی که میخواهید را بدست بیاورید، ممکن است لازم باشد اکشن را بیشتر یک بار اجرا کنید یا در یک مجموعه با افکت‌های مختلف کار کنید. به آزمایش کردن آنها ادامه دهید تا از نتایج بدست آمده راضی باشید.

جمع‌بندی

در صورتی که تا حالا در کشمکش برای ساخت افکت‌های جالبی برای گرافیک خودتان بودید، اکشن‌های فتوشاپ برای نجات شما خواهند آمد.

فتوشاپ از خیلی جهات فوق‌العاده ابزار بدردبخوری هست، اما اکشن‌های فتوشاپ کار با این نرم افزار را به سطح کاملا دیگری میبرند. امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا کمی دانش بیشتری درباره‌ی این امکان قدرتمند داشته باشید. در صورتی که اکشنی مورد نظر شماست، ما را در نظرات از آن مطلع کنید.

دیدگاه خود را مطرح کنید