خانه » آموزش‌ » آموزش فتوشاپ » آموزش ساخت ترکیب تصویر منظره مه آلود با ادوبی فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

آموزش ساخت ترکیب تصویر منظره مه آلود با ادوبی فتوشاپ

آموزش ساخت ترکیب تصویر منظره مه آلود با ادوبی فتوشاپ

آموزش ساخت ترکیب تصویر منظره مه آلود با ادوبی فتوشاپ

سطح آموزش: متوسط

در این آموزش به شما نشان خواهیم داد که چطور با چند سنگ، یک پل قوس دار، پرندگان در حال پرواز، قلعه و یک زن قرون وسطایی، یک منظره مه آلود ایجاد کنید. یاد میگیرید که چطور چند تصویر را در یک صحنه منسجم با هم ترکیب کنید، عمق و فضای آنرا تغییر دهید، رنگ ها را ویرایش کنید و بسیاری مسائل دیگر.

فایل‌هایی که در حین تولید این آموزش استفاده شده‌اند را میتوانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود منابع آموزش

۱. آسمان را اضافه کنید

مرحله ۱

یک سند جدید با ابعاد ۱۵۰۰ در ۱۵۰۰ پیکسل با تنظیمات زیر در فتوشاپ ایجاد کنید:

مرحله ۲

تصویر آسمان را باز کنید. با ابزار Move (کلید V) تصویر را وارد صفحه طراحی سفید کنید.

مرحله ۳

مقدار Opacity این لایه را تا ۷۰ درصد کاهش دهید. روی آیکون دوم در پایین پنل Layers کلیک کنید تا یک ماسک به این لایه اضافه کنید. از یک براش گرد سافت با رنگ سیاه (براش سیاه سافت) با مقدار Opacity برابر با ۳۰ درصد استفاده کنید تا روی ناحیه میانی براش بکشید تا نور را در میانه زمینه پدیدار کنید. این مرحله برای اضافه کردن عمق به صحنه است.

مرحله ۴

به منوی Layer بروید و در New Adjustment Layer ، گزینه Curves را انتخاب کنید و روشنایی را کمی کاهش دهید.

روی این ماسک لایه، از یک براش سافت سیاه استفاده کنید تا سمت راست صفحه طراحی را پاک کنید. میخواهیم که نور از ناحیه روشن تا نزدیکی بخشی که در مرحله قبل اشاره کردیم بیاید، بنابراین این بخش بایستی کمی روشنتر شود.

۲. سنگ ها را اضافه کنید

مرحله ۱

تصویر سنگ ها را باز کنید و سنگ ها را از زمینه جدا کنید. با استفاده از ابزار Move و همینطور ابزار Free Transform (کلیدهای Ctrl و T)، آنها را به کناره های صفحه طراحی اضافه کنید. سنگ بزرگتری در سمت چپ قرار دهید و بخشی از ناحیه نور را مخفی کنید، نه زیاد، بلکه بقدری کافی که چشمان بیننده را به سمت راست معطوف کند.

مرحله ۲

یک ماسک به هر یک از این لایه ها اضافه کنید و از یک براش سافت سیاه با مقدار ۲۰ درصد Opacity استفاده کنید تا بالای سنگ ها را محو کنید و کاری کنید که کمی در ابرها فید شوند.

از ابزار Lasso (کلید L) استفاده کنید تا روی بخش نزدیک به بالای سمت چپ سنگ را ناحیه انتخاب بکشید و رنگ جلویی را به سفید تغییر دهید. در حالیکه هنوز روی ماسک هستید) کلید Delete را بزنید تا نتیجه ای مشابه با زیر بدست آورید:

مرحله ۳

سنگ سمت راست را تکثیر کنید و کمی آنرا به سمت چپ ببرید و آنرا در راستای افق برعکس کنید (در منوی Edit و سپس در Transform ، گزینه Flip Horizontal را انتخاب کنید) مقدار Opacity این لایه را تا ۳۰ درصد کاهش دهید.

مرحله ۴

به این لایه یک ماسک اضافه کنید و بخشی که سنگ اولی را می پوشاند پاک کنید. همینطور مقدار Opacity براش را کم کنید تا قابلیت دیدن آنرا در سمت چپ کاهش دهید و کاری کنید که کاملا در آسمان فید شود.

مرحله ۵

این لایه را تکثیر و سپس بزرگتر کنید. آنرا به سمت چپ ببرید و مقدار Opacity آنرا تا ۱۰ درصد کاهش دهید.

از یک ماسک لایه استفاده کنید و جزئیات غیرضروری را حذف کنید (بخشی که سنگ دوم را می پوشاند) و مقدار Opacity را کاهش دهید تا نسبت به سنگ های موجود بیشتر فید شود.

مرحله ۶

سنگ سمت راست فاقد جزئیات و نور است، بخصوص نوری که از سمت زمینه می آید بیشتر روی آن بازتاب خواهد کرد. یک لایه جدید بسازید (آنرا بصورت Clipping Mask تنظیم کنید)، حالت ترکیبی آنرا به Overlay با ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با ۵۰% خاکستری پر کنید.

ابزار Dodge و Burn (کلید O) را در حالت Midtones Range و مقدار ۱۵ تا ۲۵ درصد برای Exposure تنظیم کنید تا جزئیات بیشتری روی سنگ بکشید و هایلایت ها را روی جلوی آن بکشید. میتوانید ببینید که من در دو حالت Normal و Overlay به چه نتیجه ای رسیدم.

مرحله ۷

همه سنگ ها و لایه های مربوط (لایه ی ساخته شده برای Dodge و Burn) را انتخاب کنید و کلیدهای Ctrl و G را بزنید تا یک گروه برای آنها بسازید. حالت ترکیبی این گروه را از Pass Through به Normal با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید. یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves ایجاد کنید تا سنگ ها را روشن کنید.

این ماسک لایه را انتخاب کنید و با یک براش سیاه نیمه سافت روی آن بکشید. وقتی جزئیات، نور و سایه را بخصوص برای سمت راستی درست میکنید سایز براش را کاهش دهید. میتوانید در زیر نتایج بدست آمده در حالت ماسک و در حالت تصویر ببینید.

۳. پل قوس دار را اضافه کنید

مرحله ۱

تصویر طاق را باز کنید. فقط طاق را با ابزار Polygonal Lasso جدا کنید.

آنرا بین سنگ های هر دو سمت قرار دهید و از کلیدهای Ctrl و T در حالت Warp استفاده کنید تا خم آنرا نسبت به حالت اصلی کمتر کنید.

مرحله ۲

از یک ماسک لایه استفاده کنید تا آنرا با سنگ ها ترکیب کنید.

مرحله ۳

یک لایه جدید بسازید، حالت ترکیبی آنرا به Overlay با ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با یک خاکستری با مقدار ۵۰ درصد Opacity پر کنید. از ابزار Dodge استفاده کنید تا نور بیشتری در سمت جلوی طاق و در جایی که از زمینه به آن نور می تابد قرار دهید.

مرحله ۴

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation بسازید و مقدار Saturation را تا ۷۵- کاهش دهید.

مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves اضافه کنید و روشنایی را کاهش دهید. روی ماسک این لایه براش بکشید تا سمت جلو را هنوز روشن کنید.

مرحله ۶

یک لایه Color Fill جدید ایجاد کنید و رنگ #۶۵۶۵۶۸ را انتخاب کنید. مقدار Opacity این لایه را تا ۳۰ درصد کاهش دهید تا مه آلودی ظریفی به طاق بدهید، چون واضح تر از سنگ ها به نظر میرسد. در زیر بخش هایی را میبینید که باید روی ماسک لایه براش بکشید.

۴. مدل را اضافه کنید

مرحله ۱

مدل را از زمینه جدا کنید و روی طاق قرار دهید. از کلیدهای Ctrl و T استفاده کنید و آنرا کوچکتر کنید تا متناسب با سایز قوس شود.

مرحله ۲

از روی تصویر مدل اصلی، بخش عبا را بردارید و آنرا در سند طراحی حاضر به مدل اضافه کنید. از ابزار Warp استفاده کنید تا این بخش را خم کنید و عبای بزرگتری برای مدل ایجاد کنید.

مرحله ۳

از ابزار Dodge و Burn استفاده کنید تا نور و سایه را کمی برای عبا تغییر دهید.

مرحله ۴

یک لایه جدید زیر لایه مدل بسازید و از یک براش سیاه سافت با مقدار Opacity حدودا ۳۰ درصد سایه ی ظریفی را روی طاق بکشید.

۵. برج ها را اضافه کنید

مرحله ۱

تصویر tower 1 را باز کنید و آنرا از زمینه جدا کنید. آنرا به سند طراحی حاضر اضافه کنید و چندین بار تکثیر کنید. برج ها را جلوی سنگ قرار دهید و مقدار opacity برج هایی که روی سنگ قرار میگیرند را تا ۳۰ درصد کاهش دهید تا متناسب با فضای آن شود.

مرحله ۲

از ماسک های لایه استفاده کنید تا برج ها را با سنگ ترکیب کنید، لبه ها را سافت کنید و کاری کنید که فید شوند.

مرحله ۳

یک گروه برای لایه های برج بسازید و از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation استفاده کنید تا اشباع رنگ آنها را تغییر دهید.

مرحله ۴

از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves استفاده کنید تا برج ها را تاریک کنید. در اینجا میتوانید آن نواحی که باید روی ماسک لایه براش بکشید را ببینید، بیشتر باید روی برج، سنگ سمت راست و بقیه جاهای روشن شده بکشید.

مرحله ۵

تصویر tower 2 را باز کنید و فقط یک برج را در بالا قرار دهید. آنرا کنار برج در بالای سنگ سمت چپ قرار دهید.

با استفاده از یک ماسک لایه آنرا با سنگ ترکیب کنید.

مرحله ۶

یک لایه تنظیمی با افکت Curves ایجاد کنید و روشنایی را خیلی کاهش دهید. روی جلوی برج براش بکشید تا یک نور بازتاب یافته ظریف همانطور که در زیر نشان داده شده بکشید.

۶. پرندگان را اضافه کنید

این مرحله خیلی آسان است. تعدادی لایه روی لایه ها ایجاد کنید. رنگ جلو را به سیاه تغییر دهید و براش را به براش پرندگان تغییر دهید. چند تا پرنده مختلف انتخاب کنید و آنها را بالای مدل و در جهت مشابه با نور بکشید. میتوانید پرندگان را تکثیر کنید و در هر جایی که میخواهید قرار دهید، اما آنها را خیلی کوچک کنید چون باید طوری به نظر برسند که گویی از دور دیده میشوند.

گروهی از پرندگان ایجاد کنید و مقدار Opacity گروه را تا ۷۰ درصد کاهش دهید (بهترین مقدار برای Opacity تا پرندگان را بهتر با زمینه ترکیب کنید و در عین حال آنها را نسبت به زمینه پنهان نکنید).

۷. مه را ایجاد کنید

مرحله ۱

لایه آسمان را تکثیر کنید و آنرا بالای همه لایه ها قرار دهید. مقدار Opacity را تا ۷۰ درصد کاهش دهید.

مرحله ۲

یک ماسک به این لایه اضافه کنید و شدت مه را کاهش دهید. در زمانیکه روی ناحیه سنگ ها براش میکشید مقدار Opacity براش را کاهش دهید تا مقداری مه روی آنها باشد.

مرحله ۳

از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves استفاده کنید تا افکت را روشنتر کنید. اسکرین شات زیر نشان میدهد که در کجای ماسک لایه باید براش بکشید.

۸. تنظیمات نهایی

مرحله ۱

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Gradient Map روی لایه ها بسازید و رنگ های #a1753c و #۷۳e2cc را انتخاب کنید. حالت ترکیبی لایه را به Soft Light با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و تاثیر افکت را با براش کشیدن روی ماسک کاهش دهید.

مرحله ۲

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance بسازید و تنظیمات Midtones و Highlights را تغییر دهید.

مرحله ۳

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Photo Filter اضافه کنید و رنگ #۸db5c5 را انتخاب کنید.

مرحله ۴

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves ایجاد کنید و روشنایی را کاهش دهید. روی ماسک لایه ی آن، روی بعضی بخش ها براش بکشید تا روشنایی را در آنجا و بیشتر در نواحی نوردار حفظ کنید.

مرحله ۵

از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Levels استفاده کنید تا بخش بالایی را تیره تر کنید و کنتراست را افزایش دهید. روی بخش پایینی و ناحیه نوری براش بکشید تا مطمئن شوید که تحت تاثیر این لایه تنظیمی قرار نمیگیرند.

تبریک میگویم، کار شما تمام است!

امیدوارم نکات مفیدی را برای پروژه های آینده یاد گرفته باشید. در قرار دادن نظرات خود در باکس زیر درنگ نکنید ـــ خیلی خوشحال میشویم دیدگاه شما را ببینیم. از کار با فتوشاپ لذت ببرید!

برچسب ها

دیدگاه خود را مطرح کنید