خانه » آموزش‌ » آموزش موشن گرافیک » شروع کار موشن گرافیک در افترافکت
آموزش افترافکت آموزش موشن گرافیک

شروع کار موشن گرافیک در افترافکت

موشن گرافیک در افترافکت

شروع کار موشن گرافیک در افترافکت

سطح آموزش: مقدماتی

موشن گرافیک و جلوه های ویژه می توانند به قطعه ای از ویدیو یا انیمیشن جلوه ای عالی بدن و اون رو بارها بهتر کنن. با نرم افزار ادوبی افترافکت، ممکن ها برای فرآیند پس از تولید ناتمام می شوند. با افترافکت و تخیل شما، می تونید فیلمی در حد انتقام‌جویان (Avengers) را در زمان کوتاهی بسازید (البته بعلاوه یه چند هزار ساعت زمان برای رندر کردن)

موشن گرافیک در افترافکت

آغاز کار با افترافکت CC

موشن گرافیک در افترافکت

تصاویر این آموزش بروی یک سیستم مکینتاش (Mac) تهیه شده، اما هر آنچه ارائه می شود برای کامپیوتر شخصی با سیستم‌عامل ویندوز هم صدق می کند. ما با مروری بر فضای کاربری افترافکت و راه هایی برای ایجاد فضای کاری موثر در اون شروع می کنیم.

بزارید با باز کردن برنامه ی افترافکت شروع کنیم و یک کامپوزیشن (Composition) جدید بسازیم. در اینجا میتونیم از تنظیمات پیش فرض پنجره ی باز شده استفاده کنیم. با زدن “New Composition” در سمت راست بالای این پنجره میتونید شروع کنید. در پنجره ی بعدی این انتخاب بهتون داده میشه تا تنظیمات کامپوزیشن رو انتخاب کنید، اما برای الان ما با تنظیمات پیش فرض ادامه میدیم.

موشن گرافیک در افترافکت

فضای کاربری افترافکت میتونه بسته به نیاز شما در هر پروژه ای سفارشی بشه. بهینه کردن فضای کاربری میتونه به شما کمک کنه تا مدیریت کار رو با بازدهی بالا انجام بدید و پنجره ها و امکانات اضافی که نیاز ندارید رو ببندید. طرح پیش فرض نرم افزار برای فضای کاربری شامل پنجره کامپوزیشن (باکس وسط)، فایل های شما (باکس سمت چپ بالایی)، تایم لاین و لایه ها در باکس پایینی، افکت ها و امکانات (باکس سمت راست) می باشد. ابزار اصلی شما در سمت چپ بالا قرار دارند.

موشن گرافیک در افترافکت

محل یابی

محل یابی در محیط کاربری افترافکت در ابتدا ممکنه کمی دلهره آور به نظر برسه، اما شما فقط با چند ناحیه بیشتر کار ندارید. بزارید ابتدا یک شکل solid ایجاد کنیم، تا ببینیم که محیط کاربری چطور تغییر میکنه وقتی میخواید فایل های خودتون رو وارد کامپوزیشن کنید. با رفتن به منوی Layer در بالای فضای کاربری، به New رفته و سپس Solid رو انتخاب کنید. با این انتخاب یه باکس باز میشه که در اون باید رنگ و اندازه ی شکل رو انتخاب کنیم. در اینجا رنگ سفید رو انتخاب می کنیم و اندازه رو با زدن دکمه ی Comp Size به اندازه ی کامپوزیشن تعریف می کنیم.

موشن گرافیک در افترافکت
موشن گرافیک در افترافکت

لایه ها و فایل ها

موشن گرافیک در افترافکت

حالا که یک شکل solid در کامپوزیشن ایجاد کردیم، می بینیم که یک لایه ی جدید در تایم‌لاین هست و یک فایل هم در ناحیه ی سمت چپ بالا ایجاد شده است. هر زمان که فایلی به پروژه ی خودتون اضافه کنید، در بخش Project لیست میشه. اضافه کردن هر کدوم از این فایل ها به کامپوزیشن، بعنوان لایه در تایم‌لاین نمایش داده خواهد شد.

تنظیمات انتقال

هر لایه ای که در تایم‌لاین قرار میدید، یک فلش کنارش هست که با کلیک بروی اون یک منوی کشویی باز میشه و ابتدایی ترین پارامترهای کنترلی انیمیشن رو نمایان میکنه. اینها تنظیمات انتقال هستند. با کلیک کردن بروی آیکون کورنومتر (Stopwatch) در کنار هر پارامتر میتوانید کی‌فریم (keyframe) ایجاد کنید و مقادیر موقعیت مکانی (position)، سایز (scale)، چرخش (rotation) و تیرگی (opacity) رو تغییر بدید. میلیون ها ممکن برای انتقال با استفاده از این ابزار وجود دارند. با اونها کار کنید، آزمون و خطا کنید و یاد بگیرید.

افکت ها و جلوه های از پیش تنظیم

افکت ها و جلوه های از پیش تنظیم بهترین دوستان ، و البته بعضی اوقات بدترین دشمنان شما در افتر افکت خواهند بود. در بالای محیط کاربری افترافکت، پنجره ی Effects به شما اجازه میده تا جلوه های ویژه بصری و یا انیمیشن از پیش تنظیمی را انتخاب کرده و به لایه یا کامپوزیشن اضافه کنید. وقتی که شروع به ترکیب و کنار هم قرار دادن این افکت ها با فایل های خود کنید می فهمید که ممکن ها برای ایجاد جلوه های بسیار زیبا بی پایان هستند. بعضی از این افکت ها ممکنه که سیستم کامپیوتر شما رو سنگین کنه و سرعت رو پایین بیارن. پس آگاه باشید که مثلا افکت Particle World با تنظیمات ده هزار پارتیکل در هر ثانیه ممکنه صدای سیستم شما رو در بیاره.

موشن گرافیک در افترافکت

مهمترین کاری که در افترافکت بعنوان یک کاربر جدید میتونید بکنید اینه که در اون کاوش کنید. راحت کار کردن با فضای کاری کمی زمان و صبر می طلبد. افترافکت می تواند پروژه های شما رو با چند تا کی‌فریم، و دانش مختصری از برنامه به حقیقت تبدیل کنه. فایل هایی ایجاد کنید و با استفاده از تمامی ابزار موجود اونها رو انیمیشن کنید و ببینید که چی جواب میده و چی جواب نمیده. ببینید که چه قوانینی رو باید دنبال کنید و کدوم یک رو میتونید بشکنید.


در صورتی که میخواهید کار با افترافکت را یاد بگیرید، آموزش مقدماتی نرم‌افزار افترافکت به زبان فارسی را از وبسایت مغزابزار دانلود کنید.


دیدگاه خود را مطرح کنید