مغزابزار > آموزش‌ > آموزش فتوشاپ > ایجاد افکت دابل اکسپوژر در فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

ایجاد افکت دابل اکسپوژر در فتوشاپ

ایجاد افکت دابل اکسپوژر در فتوشاپ

ایجاد افکت دابل اکسپوژر در فتوشاپ

سطح آموزش: متوسط

احتمالا این افکت باحال روی هم قرار دادن دو یا چند عکس بروی کاور آلبوم های موسیقی، در مجلات مدرن یا در تبلیغات دیده باشین. در این آموزش، افکت دابل اکسپوژر در فتوشاپ رو به کمک حالت های ترکیبی و ماسک های چینش در چند مرحله ایجاد می کنیم. بریم که این کارو انجام بدیم.

در عکاسی و فیلمبرداری، اکسپوژر (نوردهی) چندگانه، ترکیبی از دو یا چند اکسپوژر برای ایجاد یک تصویر است. این تکنیکی است که در اون شاتر دوربین بیشتر از یک بار باز میشه تا روی فیلم چندین بار نوردهی انجام بده، که معمولا روی تصاویر مختلفی انجام میشه. هر چند که با نرم افزار مدرنی که در اختیار داریم، میتونیم اثری مشابه رو در فتوشاپ تولید کنیم.

۱. عکس اصلی را آماده کنید

مرحله ۱

در اینجا از تصویر زیر استفاده می کنیم. شما می تونید از هر تصویری که دوست دارید استفاده کنید، مثل عکس های آرشیو شخصی خودتون. با این وجود، مطمئن شوید که پس زمینه ی عکس شما کم و بیش خنثی هست، بدون اجزای نویزی مثل شاخ و برگ و علف، تا کار کردن باهاش براتون راحت تر باشه.

ایجاد تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ

اول ابزار کراپ کردن {کلید Crop Tool {C رو انتخاب می کنیم و پهنای عکس رو با حذف بخش های کناری کمتر میکنیم.

ایجاد تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۲

حالا باید روشنتر کنیم اونو و بهش کنتراست بدیم. روشن ترین اسلایدر رو به سمت چپ تکون بدید که عکس رو روشن تر میکنه و با حرکت اسلایدر سیاه سمت چپ به سمت راست به اون کانتراست اضافه کنید. بطریق دیگر میتونید مقادیر مشخصی در زیر اون مشخص کنید: ۷ برای سایه های سیاه، ۱.۱۵ برای سایه های خاکستری و ۱۹۷ برای سفید. بروی دکمه ی OK  کلیک کنید تا تنظیمات اعمال بشه.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۳

ویرایش کوچیکی بروی گوش این شخص با ابزار Spot Healing Brush Tool (یا کلید I بروی صفحه کلید) انجام میدیم. فقط کلیک کنید و موس رو بکشید و بروی ناحیه ی که میخواهید ویرایش کنید ترسیم انجام بدید. ناحیه ی علامت دار حالا تمیز و بی عیبه. این ابزار دم دستی برای روتوش کردن عکس استفاده میشه، زمانی که می خواهید عیب های کوچیک و خط و خش روی پوست رو برطرف کنید.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۴

حالا میخوایم از شر پس زمینه راحت بشیم. با توجه به اینکه از یه عکس با پس زمینه ی تمیز استفاده می کنیم درست مثل یه تکه ی کیک هست. ابزار Magic Wand Tool (کلید W) رو برمیداریم و بروی هر جایی از پس زمینه کلیک می کنیم تا انتخاب بشه. سپس به منوی Select میریم و گزینه ی Inverse رو می زنیم تا دور بدن مرد انتخاب بشه.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۵

در حالی که ابزار Magic Wand Tool (کلید W) رو در اختیار دارید، دکمه ی Refine Edge رو در نوار بالا بزنید تا انتخاب تصحیح لبه ی عکس فعال شود. در حالی که ابزار Magic Wand Tool (کلید W) رو در اختیار دارید، دکمه ی Refine Edge رو در نوار بالا بزنید تا انتخاب تصحیح لبه ی عکس نمایش داده بشه. اینجا حالا میتونید دیدتون رو به عکس با حالت های دید View Modes تغییر بدید و بخش انتخاب شده رو بروی پس زمینه های سفید، سیاه، بیرنگ یا دیگر قرار بدید تا برای ویرایش بیشتر قابل مشاهده و دسترس پذیرتر باشد. به آرامی مقدار شعاع Radius رو در تنظیمات تشخیص لبه Edge Detection تا ۱.۵ زیاد کنید تا سختی دور لبه ها کمتر بشه و جزئیات کوچیک رو همچون موها درست نمایش بده.  در بخش Output  انتخاب Output To  رو در پنجره ی تنظیمات بروی New Layer with Layer Mask  تنظیم کنید. این بطور خودکار طی مخفی کردن پس زمینه، یک کپی از تصویر اولیه با عمل Clipping Mask یا چینش ماسک درست میکنه. میتونید با انتخاب های دیگر در پنجره ی Refine Edge بازی کنید تا لبه رو صاف تر و بیشتر محو کنید. در صورتی که میخواید یه بخشی که با دیگر بخش ها احاطه شده رو جدا کنید ، یا اینکه تصویر پس زمینه دارای پیچیدگی هست و لبه های سوژه ی اصلی مناسب نیست، این کار خیلی میتونه بهتون کمک کنه. در مورد ما، این تغییرات جزئی برای ایجاد افکت دلخواه ما کافی هست.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۶

یک لایه جدید New Layer در زیر پرتره ی بریده شده بسازید و اونو با یه رنگ شبه خاکستری خنثی مثل #dcdbd9 با استفاده از Paint Bucket Tool (کلید G) پر کنید.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ

۲. خلق افکت دابل اکسپوژر با ترکیب دو تصویر

مرحله ۱

عکس دوم رو برای ترکیب بندی خودمون انتخاب می کنیم. میتونه تصویری از یک گل زیبا یا منظره شهر یا هر چیز انتزاعی و پیچیده باشه. برای این آموزش، میخوایم از منظره ی طبیعی تک رنگ یک جنگل که توسط ساموئل رول ایجاد شده استفاده کنیم. که میتونید اونو در سایت Unsplash پیدا کنید. تصویر جنگل رو بروی پرتره ی مرد جوان قرار بدید.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۲

لایه ی جنگل رو انتخاب شده حفظ می کنیم، کلید ctrl رو میگیریم و بروی ماسک لایه ی زیرین (ماسک پرتره) کلیک می کنیم. خطوط دور انتخاب پرتره ی مرد بصورت متحرک بروی لایه ی جنگل دیده میشه.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۳

بروی دکمه ی  Add Vector Mask در پایین پنل لایه ها Layers  کلیک کنید تا بخش هایی که از تصویر جنگل لازم نیست مخفی بشن. در صورتی که روی آیکون chain icon بین نمایه ی تصویر و ماسک اون در پنل لایه ها Layers کلیک کنید، ارتباط لایه و ماسک رو قطع میکنه، بدین ترتیب میتونید تصویر داخل ماسک رو بدون جابجا کردن لایه ی اصلی بچرخونید. در این مورد، میخوایم تصویر جنگل رو برعکس کنیم، تا بازتاب تاریک درختان در سمت بالای محیط انتخاب پرتره قرار بگیره، همونطور که در اسکرین شات پایین دیده میشه.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۴

لایه ای که شامل پرتره چیده شده با Clipping Mask است را انتخاب کنید. یک کپی (کلید Ctrl + J) ایجاد کنید، اونو بکشید و در نهایت در بالای لایه ی جنگل قرار بدید.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ

حالا میخوایم پرتره رو تک رنگ یا monochromatic کنیم تا  رنگ های اون با رنگ های تصویر جنگل هماهنگ بشه.

لایه ی پرتره رو بصورت انتخاب شده حفظ کنید. وارد منوی Image  بشید و در بخش Adjustments گزینه‌ی Desaturate رو انتخاب کنید یا خیلی ساده Shift رو بهمراه Ctrl و U بزنید تا تصویر تبدیل به سیاه و سفید بشه.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ

مرحله ۵

پنجره ی Levels رو با زدن ctrl + L بروی صفحه کلید باز کنید و تصویر رو با حرکت اسلایدر سمت چپ به سمت راست یا تنظیم مقدار اون به ۱۱۷ تاریک تر کنید.

افکت رو اعمال کنید و سپس به منوی Image برید و در Adjustments ، گزینه ی Hue/Saturation رو انتخاب کنید.

تیک چک‌باکس گزینه ی Colorize رو در سمت راست پایین پنجره تنظیمات بزنید تا گستره ی کل رنگ عکس رو تغییر بدید.

مقدار Hue رو به مقدار ۲۱۲ تنظیم کنید، اسلایدر رو به سمت راست ببرید، تا سایه های تینت آبی دربیارین.

تراز Saturation یا همون اشباع رنگ رو بروی ۱۰ قرار بدید، تا وضوح زیاد عکس کم بشه و بروی OK کلیک کنید تا افکت ایجاد شده اعمال بشه.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ

حالت ترکیب Blending Mode  لایه ی پرتره رو در پنل لایه ها Layers  به Screen  تغییر بدید. میتونیم ببینیم که در حال حاضر افکت مورد دلخواه دابل اکسپوژر ظاهر میشه. فقط چند تا تغییرات کوچیک مونده، بریم انجام بدیم.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ

مرحله ۷

حالا میخواهیم تصویر رو با ویرایش سر پرتره کمی سورئال کنیم. ابزار Brush Tool (کلید B) رو انتخاب کنید و قلم Airbrush Soft Round 17 رو از قلم های گرد با سایز استاندارد Round Brushesh with Size انتخاب کنید. (با زدن کلیک راست موس در منوی قلم ها یا پنل قلم ها (کلید F5) میتونید اونو پیدا کنید.

ماسک لایه ی جنگل رو انتخاب کنید، رنگ پرکردن Fill را روی سفید تنظیم کنید و خیلی نرم بروی بخش بالایی ناحیه ی سر (که در اسکرین شات با رنگ قرمز مشخص شده) نقاشی کنیم، و بدین صورت بخش های ناخواسته ی سر رو حذف کنیم و فضایی رو به بخش بالای تصویر اختصاص بدیم.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۸

چند تا بخش از تصویر در این مرحله ممکنه کمی نویزی به نظر برسن (برای مثال بخش چشم ها، جایی که درختای تصویر جنگل تاثیر حواس رو پرت میکنن). بزارید این مساله رو حل کنیم و این بخش ها رو تمیز کنیم و کنتراست هم ایجاد کنیم. در زیر لایه ی پرتره ی بی رنگ شده یک لایه ی جدید ایجاد می کنیم، و ابزار Brush Tool (کلید B) رو دوباره برمیداریم و رنگ پر کردن (Fill) رو به آبی تاریک (۲f2c35#) تغییر میدیم، که این رنگ رو میشه مستقیما از بخش موی پرتره با استفاده از ابزار Eyedropper Tool (کلید I) استخراج کرد. با رنگ کردن بخش چشم ها شروع کنید و اونو بیشتر قابل تمایز کنید. برای راحتی بیشتر، میتونید با زدن Ctrl و کلیک بروی ماسک لایه ی پرتره، دور پرتره (خطوط جداکننده ی متحرک) ایجاد کنید که اجازه می دهد تا تنها در داخل ناحیه ی انتخاب شده ترسیم کنید، بدون اینکه از مرز انتخابی خارج بشید.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ
مرحله ۹

حالا میخواهیم یک ویرایش پایانی بروی تصویر خودمون داشته باشیم. لایه ی پرتره ی بی رنگ شده رو انتخاب کنید و با کلیک بروی آیکون ماسک در بخش پایین پنل لایه ها Layers به اون ماسک اضافه کنید. ابزار Brush Tool (کلید B) رو بردارید و رنگ Fill رو به سیاه تغییر بدید. از اونجاییکه ماسک لایه بطور پیش فرض سفیده، رنگ سیاه بهمون کمک میکنه تا بخش های ناخواسته رو از تصویر پاک کنیم. بروی ناحیه ی گردن مرد نقاشی کنید تا یه حالتی ایجاد کنید که انگار صورت مرد داره از درختان میزنه بیرون.

کار پرتره ی ما در اینجا تموم شد!

این قدم های ساده به ما کمک کرد تا یه پرتره با استایل دابل اکسپوژر با ترکیب دو تصویر بسازیم و اثر سورئال قشنگی رو تولید کنیم.

تکنیک دابل اکسپوژر در فتوشاپ

امیدواریم که در این آموزش نکات و ترفندهای مفیدی رو کسب کرده باشید. چرا که خیلی به شما کمک میکنن تا ترکیب های تصویری جالبی رو ایجاد کنید.

برچسب ها

دیدگاه خود را مطرح کنید