مغزابزار > آموزش‌ > آموزش فتوشاپ > چگونه یک انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی بسازیم
آموزش فتوشاپ

چگونه یک انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی بسازیم

چگونه یک انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی بسازیم

سطح آموزش: متوسط

اکثر ما از دیدن تصاویر انیمیشن مرورگر پسند GIF لذت می بریم. در این مطلب یاد میگیرید که چگونه می توانید بسادگی با استفاده از نرم افزار فتوشاپ یک انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی خود بسازید.
می خواهیم کلیپی که در بالا مشاهده می‌کنید را به یک تصویر انیمیشن GIF با کیفیتی بهینه تبدیل کنیم.

مرحله ۱

فایل ویدئویی خود را در فتوشاپ باز کنید (من از یک فایل با فرمت .mov استفاده می کنم). پنل Timeline باید بطور خودکار بهمراه فایل شما در فتوشاپ باز شود، اما در صورتی که اینگونه نیست، می توانید اون رو در منوی کشویی Window از نوار منو در بالا پیدا کنید.

انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی

مرحله ۲

بسته به اینکه فایل ویدیویی خود را با چه نسبت ابعادی ذخیره کردین ممکنه به تغییر اندازه ی تصویر نیاز داشته باشید. در اینجا من به نسبت ابعاد دست نمی زنم. اما پهنا رو تا ۷۸۰ پیکسل کم می کنم. ابزار تغییر سایز تصویر رو میتونید در منوی کشویی Image در نوار منوی بالا پیدا کنید ، یا با استفاده از کلیدهای میان‌بر ctrl + Alt + i اون رو نمایش بدید.

انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی

مرحله ۳

من ترجیح میدم که انیمیشن رو به فریم های اون تقسیم بندی کنم، اما قبل از تبدیل به این حالت، بهتره با ابزار spilliting tool اون بخشی رو که میخوام جدا کنم. (در صورتی که فایل ویدیویی رو با همون ۲۴ فریم در ثانیه خروجی بگیرین، با یک فایل حجیمی روبرو می شوید که مورد پسند محیط وب هم نیست). ابزار قیچی رو ببرید روی همون جایی که میخواید برش بخوره و بروی آیکون قیچی کلیک کنید. من ویدیوی خودم رو به ۱۵ تا کی‌فریم تقسیم بندی کردم.

انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی

مرحله ۴

با کلیک بروی دکمه ی convert to frame animation (در پائین سمت چپ نوار ابزار تایم‌لاین قرار گرفته) تایم لاین شما به انیمیشن فریم در همون بخش هایی تبدیل میشه که برش زده بودید.

انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی

مرحله ۵

از آنجایی که می خواهیم این تصویر GIF تا حد امکان صاف و تمیز باشه، من زمان بندی رو بروی هر کدام از فریم ها بصورت بدون تاخیر یا No Delay در نظر گرفتم. بطور کلی فتوشاپ بطور پیش فرض برای هر فریم نیم ثانیه رو در نظر میگیره. بدین ترتیب نیاز هست که بطور دستی این مقدار رو برای هر فریم با کلیک بروی آیکون فلش مانند منوی کشویی در زیر thumbnail تغییر بدیم. میتونید پیش نمایشی از انیمیشن رو با استفاده از نوار کنترلی پائین تایم‌لاین پخش کنید.

مرحله ۶

حالا که ترتیب فریم های انیمیشن رو درست کردیم، وقتشه که یک نسخه ی مناسب از فایل رو در قالب .GIF ذخیره کنیم. بروی منوی کشویی فایل File در منوی اصلی کلیک کنید و در Export گزینه ی Save for Web Legacy رو انتخاب کنید. این کار رو میتونید با زدن کلیدهای ‌میان‌بر ctrl + shift + s انجام بدید. در اینجا تنظیمات زیادی وجود داره، اما ایده ی اصلی اینه که در صورتی که تصویر شما با رنگ های کمتر خوب به نظر میرسه، میتونید با تنظیم رنگ ها در منوی کشویی سمت راست در ذخیره ی فایل صرفه جویی کنید.

تمامی تنظیمات را تغییر دهید و امتحان کنید تا ببینید که چه ترکیبی از تنظیمات برای بدست آوردن ظاهری خوب برای تصویر به شما کمک می کنه. وقتی که به ظاهر با کیفیت مناسبی برای خروجی رسیدید، بروی دکمه ی save کلیک کنید، فایل خود را نامگذاری کنید و اونو ذخیره کنید.

انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی

حالا که تصویر GIF ایجاد شده، می توانید از ابزار ezgif هم استفاده کنید تا اندازه ی فایل رو حتی کمتر کنید.(هر چی اندازه ی فایل کوچکتر باشه، سریعتر بصورت آنلاین لود میشه)

تنها ترفندی که برای ایجاد انیمیشن GIF باید بدونید اینه که چطور تعادل مناسبی بین کیفیت تصویر و اندازه ی فایل ایجاد کنید.

نتیجه نهایی را می توانید در زیر ببینید:

انیمیشن GIF از کلیپ ویدیویی