خانه » آموزش‌ » آموزش فتوشاپ » آموزش ساخت یک صحنه احساسی پاییزی با ادوبی فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

آموزش ساخت یک صحنه احساسی پاییزی با ادوبی فتوشاپ

آموزش ساخت یک صحنه احساسی پاییزی با ادوبی فتوشاپ

آموزش ساخت یک صحنه احساسی پاییزی با ادوبی فتوشاپ

سطح آموزش: متوسط

در این آموزش ساخت یک صحنه احساسی پاییزی با ادوبی فتوشاپ که در آن یک زن در حال تماشای ریختن برگ ها روی یک پل است را به شما نشان خواهم داد. ابتدا ساختار اولیه صحنه را با آسمان و کوه می سازیم و نور را نقاشی میکنیم. سپس برج، پیچک و پل را اضافه میکنیم و با لایه های تنظیمی adjustment و ماسک کردن و براش آنها را با هم ترکیب میکنیم. بعد درختان را وارد میکنیم، مدل را رتوش میکنیم و افتادن برگ ها را اضافه میکنیم. ما از چندین لایه تنظیمی adjustment استفاده میکنیم تا افکت نهایی را تکمیل کنیم.

فایل‌هایی که در حین تولید این آموزش استفاده شده‌اند را میتوانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود منابع آموزش

۱. چطور ساختار صحنه را بسازیم

مرحله ۱

یک سند جدید با ابعاد ۲۰۰۰ در ۱۲۸۶ پیکسل در فتوشاپ با این تنظیمات ایجاد کنید:

مرحله ۲

تصویر آسمان را باز کنید و با استفاده از ابزار Move (کلید V) آنرا به صفحه سفید طراحی ببرید. این لایه را به Smart Object تبدیل کنید.

مرحله ۳

به منوی Filter بروید و در Blur ، گزینه Gaussian Blur را انتخاب کنید و مقدار Radius را روی ۶px تنظیم کنید. این مرحله برای جدا کردن زمینه و اجزای اصلی است و کمک میکند تا عمق را افزایش دهید.

مرحله ۴

در منوی Layer و سپس در New Adjustment Layer ، گزینه Color Balance را انتخاب کنید تا رنگ آسمان را تغییر دهید. مقادیر Midtones (رنگ های میانه) را تغییر دهید.

مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves بسازید تا کنتراست و شدت رنگ را افزایش دهید.

مرحله ۶

تصویر کوه را باز کنید و آنرا در بخش پایینی صفحه اصلی قرار دهید.

روی آیکون دوم پایین پنل Layers کلیک کنید تا یک ماسک به این لایه اضافه کنید. از یک براش گرد سافت با رنگ سیاه استفاده کنید تا لبه های سخت آسمان را حذف کنید و با زمینه موجود آنرا ترکیب کنید.

مرحله ۷

یک افکت Gaussian Blur بمقدار ۴px روی این لایه اعمال کنید تا ملایمت ظاهر کوه با آسمان موجود مطابقت کند.

مرحله ۸

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation بسازید و آنرا روی Clipping Mask تنظیم کنید. مقادیر قرمز را در بخش Reds تغییر دهید.

مرحله ۹

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves بسازید (آنرا روی Clipping Mask) تنظیم کنید تا کوه و بخش پایین آسمان را روشن کنید. روی این ماسک لایه، از یک براش سیاه سافت استفاده کنید و سمت چپ پایین این نواحی را پاک کنید تا بعد از اعمال این لایه تنظیمی خیلی روشن نباشند.

مرحله ۱۰

برای تغییر موقعیت نور (قصد دارم آنرا بالا ببرم)، یک لایه بالای دیگر لایه ها ایجاد کنید و از یک براش سافت با رنگ #ffafb8 استفاده کنید تا روی سمت راست میان آسمان براش بکشید. حالت ترکیبی لایه را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و یک ماسک به این لایه اضافه کنید. از یک براش سافت استفاده کنید تا نور ناحیه پایینی را حذف کنید.


مرحله ۱۱

یک لایه جدید بسازید و از یک براش سافت با رنگ #ffba69 استفاده کنید تا روی لبه سمت راست آسمان براش بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Hard Light با ۹۰ درصد Opacity تغییر دهید.

۲. چطور برج را وارد کار کنیم

مرحله ۱

سعی کنید زاویه ی مناسبی از برج که میخواهید را بیابید یا از تصویر خودتان استفاده کنید. این زاویه ای است که من انتخاب کردم.

برج را در سمت چپ صفحه اصلی طراحی قرار دهید و آنرا در راستای افق برعکس کنید تا مطابق با جهت نور در سمت راست شود (در منوی Edit و در Transform ، گزینه Flip Horizontal را انتخاب کنید)

مرحله ۲

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves بسازید تا سمت چپ برج را تاریک کنید، چون در ناحیه سایه قرار دارد. روی این ماسک لایه، روی سمت راست براش بکشید تا روشنایی آنرا حفظ کنید.

مرحله ۳

از یک لایه تنظیمی adjustment دیگر با افکت Curves استفاده کنید تا نور بیشتری در سمت راست ایجاد کنید. روی سمت چپ و بخش های مخفی براش بکشید تا با این لایه تنظیمی adjustment روشن نشوند.

مرحله ۴

یک لایه جدید بسازید، حالت ترکیبی را به Overlay تغییر دهید و آنرا با رنگ خنثی خاکستری ۵۰% پر کنید.

ابزار Burn (کلید O) را با مقدار ۱۰ الی ۱۵ درصد برای Midtones Range (گستره رنگ میانی) و Exposure (نوردهی) فعال کنید تا سایه روی پنجره ها را بهتر کنید و برخی جزییات نور را اصلاح کنید. میبینید که من چطور این کار را با حالت ترکیبی Normal و همینطور Overlay انجام دادم.

مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance اضافه کنید تا مقدار تون رنگ گرم و نور به برج اعمال کنید.


مرحله ۶

از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Photo Filter استفاده کنید و رنگ شماره #ec2100 را انتخاب کنید تا قرمز بیشتری در نواحی مخفی برج وارد کنید. روی این ماسک لایه، در سمت روشن برج براش بکشید تا تحت تاثیر این لایه تنظیمی adjustment قرار نگیرد.

۳. چطور پیچک را اضافه کنیم

مرحله ۱

تصویر پیچک را باز کنید و به روش خودتان آنرا از زمینه جدا کنید. از ابزار Lasso (کلید L) استفاده کنید تا بخش پیچیک در بالا را انتخاب کنید و آنرا در سند کار خود بکشید و روی برج قرار دهید.

یک ماسک به این لایه اضافه کنید و از یک براش کوچک، سخت و سیاه استفاده کنید تا خیلی با دقت برخی لبه های پیچک را حذف کنید.

مرحله ۲

بخش های مختلفی از تصویر پیچک را بردارید تا به برج اضافه کنید. در صورت نیاز از ماسک لایه استفاده کنید تا جزئیات ناخواسته را حذف کنید. پیشنهاد میکنم برای ماسک کردن لبه های پیچک از یک براش سخت سیاه استفاده کنید، در غیر اینصورت نتیجه نهایی ظاهر غیرطبیعی خواهد داشت.

مرحله ۳

یک لایه جدید زیر لایه های پیچک بسازید و از یک براش سافت با رنگ #۱۶۱۳۰f و مقدار حدودا ۳۰ الی ۴۰ درصد برای Opacity استفاده کنید تا برای پیچک روی دیوار برج سایه بکشید.

مرحله ۴

همه لایه های پیچک را انتخاب کنید و کلیدهای Ctrl و G را بزنید تا یک گروه برای آنها ایجاد کنید. حالت ترکیبی گروه را به Normal با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation اضافه کنید تا رنگ پیچک را تغییر دهید.

مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance بسازید و تنظیمات Midtones را تغییر دهید:

مرحله ۶

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves بسازید تا بخش پیچک روی ناحیه مخفی را تاریک کنید. روی بقیه نواحی براش بکشید تا با این لایه تنظیمی adjustment تاریک نشود.

مرحله ۷

یک لایه تنظیمی adjusment دیگر با افکت Curves بسازید تا هایلایت بیشتری در جلوی برج اضافه کنید. نواحی انتخاب شده نشان میدهد که کجای ماسک لایه را بایستی براش کشید.

مرحله ۸

یک لایه جدید روی دیگر لایه ها ایجاد کنید و از یک براش سافت با رنگ #efe29c استفاده کنید تا نور زرد را برای پیچک در جلوی برج براش بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید.

۴. چطور برج را دستکاری کنیم

مرحله ۱

پل را ببرید و آنرا در بخش پایینی صفحه طراحی قرار دهید. یک ماسک به این لایه اضافه کنید و از ابزار Polygonal Lasso استفاده کنید تا زمینه ماسک نشده و بخش های بالایی پل را انتخاب کنید. از یک براش سخت سیاه استفاده کنید تا داخل این نواحی انتخاب براش بکشید و آن نواحی را حذف کنید.مرحله ۲

یک لایه تنظیمی Hue/Saturation بسازید تا رنگ پل را تغییر دهید:

مرحله ۳

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance برای کاربرد مشابه ایجاد کنید. مقادیر Midtones و Highlights را تغییر دهید:


مرحله ۴

یک لایه تنظیمی adjustment دیگر با افکت Color Balance اضافه کنید و تنظیمات Midtones و Shadows را تغییر دهید. روی بخش روشن ستون ها براش بکشید تا تحت تاثیر این لایه تنظیمی adjustment قرار نگیرند.


مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves بسازید تا نور و کنتراست پل را افزایش دهید. روی ماسک لایه، روی نواحی مخفی/سایه برج براش بکشید تا خیلی تاریک نشوند.

مرحله ۶

یک لایه جدید بسازید، حالت ترکیبی را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با رنگ خنثی خاکستری ۵۰% پر کنید. از ابزار Dodge و Burn استفاده کنید تا نور و سایه برج را بهتر کنید.

۵. چطور درختان را اضافه کنیم

مرحله ۱

درخت ۱ را در سمت راست پایین و درخت ۲ (من درخت شماره ۱ را انتخاب کردم) را در سمت چپ پایین صفحه طراحی اضافه کنید. روی هر یک از این لایه ها، یک افکت Guassian Blur بمقدار ۴px اضافه کنید تا درختان را محو کنید.

مرحله ۲

روی لایه درخت ۱ کلیک دوبل بزنید و Inner Shadow را انتخاب کنید. رنگ سایه را روی سفید قرار دهید تا مقداری هایلایت روی بالای برگ ها اضافه کنید.


مرحله ۳

دو لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation ایجاد کنید تا رنگ درختان را تغییر دهید.


مرحله ۴

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves ایجاد کنید تا بالای درخت ۲ را روشن کنید. در نواحی سایه درخت براش بکشید تا روشنی آنرا حفظ کنید.

مرحله ۵

یک گروه برای لایه های درخت ایجاد کنید و یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance در این گروه اضافه کنید تا رنگ درختان را به صورتی تغییر دهید.

مرحله ۶

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves اضافه کنید تا نور بیشتری در جلو و بالای درختان ایجاد کنید.

مرحله ۷

یک لایه در بالای لایه ها ایجاد کنید و از یک براش سافت با رنگ #efe29c و مقدار Opacity حدودا ۴۰ تا ۵۰ درصد استفاده کنید تا روی بالای درختان براش بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد تغییر دهید.

مرحله ۸

تصویر درخت ۳ را باز کنید و از ابزار Polygonal Lasso استفاده کنید تا درخت را در سمت چپ انتخاب کنید و آنرا روی سمت راست صفحه طراحی اصلی بکشید. آنرا در راستای افق برعکس کنید و از ابزار Free Transform (کلیدهای Ctrl و T) با حالت Warp استفاده کنید تا شکل درخت را خم کنید.

مرحله ۹

یک افکت Guassian Blur بمقدار ۷ پیکسل به این لایه درخت اعمال کنید. مقدار بیشتر برای Radius (شعاع) محوی کمک میکند تا عمق صحنه را افزایش دهید.

مرحله ۱۰

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation اضافه کنید تا اشباع رنگ درخت را کاهش دهید.

مرحله ۱۱

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance ایجاد کنید تا درخت را قرمز تر کنید.


مرحله ۱۲

از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves استفاده کنید تا ناحیه مخفی درخت را تاریک کنید. روی جلوی درخت براش بکشید تا روشنی آنرا حفظ کنید.

مرحله ۱۳

درخت ۴ را ایزوله کنید و آنرا روی بالای درخت ۳ قرار دهید. از کلیدهای Ctrl و T استفاده کنید تا آنرا بچرخانید تا متناسب با زاویه و حالت درخت ۳ شود.


مرحله ۱۴

یک افکت Gaussian Blur بمقدار ۹px به لایه این درخت اعمال کنید تا محوی درخت متناسب با درخت ۳ شود.

مرحله ۱۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation بسازید تا رنگ درخت را تغییر دهید.

مرحله ۱۶

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves ایجاد کنید تا جلوی درخت را روشن کنید. روی ماسک لایه، روی جزییات سایه براش بکشید تا کنتراست آنرا حفظ کنید.

مرحله ۱۷

یک لایه جدید بسازید، حالت ترکیبی آنرا به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با یک رنگ خنثی خاکستری ۵۰% پر کنید. از ابزار Burn استفاده کنید تا برخی جزییات در نواحی مخفی را تاریک کنید.

۶. چطور مدل را دستکاری کنیم

مرحله ۱

مدل را ببرید، او را روی میانه پل قرار دهید و بطور افقی برعکس کنید.

مرحله ۲

به منوی Edit بروید و Puppet Warp را انتخاب کنید تا سر او را بلند کنید.

مرحله ۳

به تصویر اصلی مدل برگردید و شنل او را انتخاب کنید تا آنرا در سند کار به مدل اضافه کنید. کلیدهای Ctrl و T را بزنید و از حالت Warp استفاده کنید تا شنل را تغییر دهید و پایین آنرا بزرگ کنید.

یک ماسک به این لایه اضافه کنید تا بخش پایین زیر پای مدل را حذف کنید.

مرحله ۴

از ابزار Dodge و Burn برای هر یک از این لایه ها استفاده کنید تا سایه و نور و جزییات را برای مدل و شنل اضافه کنید.

مرحله ۵

یک گروه برای لایه های مدل بسازید و یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation اضافه کنید تا اشباع رنگ مدل را کم کنید.

مرحله ۶

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance بسازید تا رنگ مدل را با بقیه صحنه تطبیق دهید.مرحله ۷

از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves استفاده کنید تا هایلایت را روی جلوی مدل بهتر کنید. روی پشت مدل براش بکشید تا با این لایه تنظیمی روشن نشود.

۷. چطور برگ ها را اضافه کنیم

مرحله ۱

تصویر برگ ها را باز کنید. اولین برگ از سمت چپ را بردارید تا به صفحه طراحی اصلی اضافه کنید و از کلیدهای Ctrl و T در حالت Warp استفاده کنید تا برگ را تغییر دهید و آنرا خیلی کوچکتر کنید.

مرحله ۲

چندین برگ مختلف را بردارید تا در اطراف مدل اضافه کنید و آنها را در شکل های مختلف تغییر شکل دهید.

مرحله ۳

برگ های بیشتری در صفحه طراحی اضافه کنید و فیلتر Guassian Blur را هم به این برگ ها اعمال کنید. مقدار شعاع محوی (Radius) را به ۲ تا ۱۲ پیکسل تغییر دهید تا عمق صحنه را افزایش دهید. بری برگ های بزرگ تر روی لبه، از یک مقدار محوی Radius بزرگتر استفاده کنید.

مرحله ۴

یک گروه برای لایه های برگ ایجاد کنید و از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation استفاده کنید تا رنگ برگ ها را تغییر دهید.

مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance ایجاد کنید تا نور زرد روی برگ ها ایجاد کنید.

مرحله ۶

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves اضافه کنید تا برگ ها را تاریک کنید. روی سمت راست برگ ها براش بکشید تا نور را در آنجا نمایان کنید.مرحله ۷

یک لایه تنظیمی adjustment دیگر با افکت Curves ایجاد کنید تا نور بیشتری روی سمت روشن برگ ها ایجاد کنید. روی سمت چپ آنها براش بکشید تا روشنی آنرا حفظ کنید.


۸. چطور تنظیمات نهایی را انجام دهیم

مرحله ۱

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance در بالای لایه های دیگر ایجاد کنید و مقادیر Midtones را تغییر دهید.

مرحله ۲

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Photo Filter اضافه کنید و رنگ #f2eb83 را انتخاب کنید.

مرحله ۳

یک لایه تنظیمی با افکت Selective Color ایجاد کنید و تنظیمات بخش های Reds (قرمز) ، Yellows (زرد) و Magentas (ارغوانی) را تغییر دهید. روی ماسک لایه، روی بخش چپ بالای صحنه براش بکشید تا افکت قرمز را در آنجا کاهش دهید.مرحله ۴

از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Color Balance استفاده کنید تا شدت رنگ نور خورشید و لبه ها را افزایش دهید. روی بقیه جاها براش بکشید تا تحت تاثیر این لایه تنظیمی نباشند.


مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves ایجاد کنید تا لبه های صفحه طراحی را تاریک کنید. روی میانه براش ببکشید تا روشنی را در میانه کار حفظ کنید.

تبریک میگویم، کار شما تمام است!

امیدوارم از آموزش من لذت برده باشید و چیز جدیدی یاد گرفته باشید. در اشتراک گذاشتن نظرات و ایده های خود در باکس زیر تردید نکنید ــــ از دیدن آنها بسیار خوشحال میشوم. از کار با فتوشاپ لذت ببرید!

برچسب ها

دیدگاه خود را مطرح کنید