خانه » آموزش‌ » آموزش فتوشاپ » روش فشرده‌سازی فایل انیمیشن GIF بدون فقدان کیفیت تصویر
آموزش فتوشاپ

روش فشرده‌سازی فایل انیمیشن GIF بدون فقدان کیفیت تصویر

روش فشرده‌سازی فایل انیمیشن GIF بدون فقدان کیفیت تصویر

روش فشرده‌سازی فایل انیمیشن GIF بدون فقدان کیفیت تصویر
سطح آموزش: متوسط

انیمیشن‌ GIF مثل هر قالب تصویری دیجیتال دیگر در فرهنگ آنلاین ریشه دوانده است. فایل‌های JPEG کم و بیش ادامه‌ی عکاسی رایج هستند، اما فایل‌های GIF چیزی جدید و قدرتمند هستند. اینترنت باندپهن (broadband) متداول طی دهه گذشته موجب امکان پخش ویدیو شده است، اما تنها راه برای به اشتراک‌گذاری آسان تصاویر متحرک استفاده از فایل GIF بوده است.

فایل GIF از یک قالب ویدیویی بیصدا و قدیمی فراتر رفته است. با موفقیت سایت‌هایی مثل Tumblr و Reddit، این نوع فایل به نوعی برای خودش یک فرم هنری محسوب میشود. GIF هایی با محتوای عکس العملی یکی از محبوب‌ترین الگوهای تقلیدشونده (meme) هستند.

گرچه فرمت GIF برای فشرده‌سازی بخوبی JPEG یا PNG نیست. تنها دلیل اینکه فایل GIF به موفقیت خود ادامه میدهد این است که این فرمت امکان نمایش انیمیشن را فراهم میکند. ساخت یک GIF فشرده با جزئیات خوب نیازمند کمی اندیشه است. اکثر فایل‌های GIF که بصورت آنلاین میبینید یا بطور مضحکی فایل‌های بزرگی هستند یا بشکلی افتضاح فشرده شده‌اند.

در این آموزش روش فشرده‌سازی فایل انیمیشن GIF بدون فقدان کیفیت تصویر با هم بررسی میکنیم.

چرا فایل GIF را فشرده کنیم؟

همانطور که در بالا اشاره کردم، فایل‌های GIF گرایش به اندازه بزرگی برای فایل دارند. فایل GIF میتواند ۱۰ برابر فایل ویدیویی همان محتوا سایز داشته باشد. در صورتی که یک فایل GIF با ظاهری خوب میخواهید که بتوان در وب به اشتراک گذاشت، این مساله مشکل‌ساز میشود.

در صورتی از اینترنت broadband سرعت بالا استفاده میکنید، لود کردن یک فایل GIF با اندازه ۱۰ مگابایت قرار گرفته در یک صفحه وب برای شما مشکلی ایجاد نمیکند. ممکن است یکی دو ثانیه طول بکشد، اما کم پیش می‌آید که متوجه این مساله شوید. مساله این است که اکثر مردم از طریق یک ارتباط پرسرعت به اینترنت متصل نیستند.

میلیون‌ها نفر هر سال به اینترنت دسترسی پیدا میکنند، و اکثریت وسیع آنها در کشورهای در حال توسعه هستند. این اکثریت همیشه به امکان اینترنت سریع و مقرون بصرفه دسترسی ندارند. ارتباطات آنها اغلب آهسته و گران است. وقتی محتوا برای اینترنت طراحی میکنید، مثل انیمیشن GIF، باید این نوع کاربران را نیز در نظر بگیرید.

روش فشرده‌سازی فایل انیمیشن GIF بدون فقدان کیفیت تصویر

ImageOptim میتواند بدون فقدان کیفیت، تصاویر را فشرده سازد تا آنها را دسترس‌پذیرتر نماید.

حتی در کشورهای در حال توسعه، تعداد زیادی از افراد دسترسی محدود و گرانی به اینترنت دارند ، مثل کاربران موبایل. تلفن‌های هوشمند (smartphone) عمده‌ترین روشی است که اکثر مردم با آن آنلاین میشوند. در حالی که انتقال داده موبایل میتواند در بعضی نواحی فوق‌العاده سریع باشد، اما گران است. در صورتی که نصف کسانی که فایل GIF شما را تماشا میکنند این کار را با تلفن هوشمند (smartphone) انجام میدهند، لازم است که فایل شما بخوبی فشرده شده باشد.

نهایتا اکثر جاهایی که فایل GIF را میزبانی میکنند از این دو مساله مطلع هستند. این یعنی اینکه آنها محدودیات سایز فایل برای آپلود مشخص میکنند و آنرا طی الگوریتم فشرده‌سازی خودشان اجرا میکنند. در صورتی که فایل GIF خودتان را به درستی فشرده نکنید، فایل شما در امان فشرده‌سازی با فقدان کیفیت بواسطه انتخاب کسی دیگر خواهد بود. اگر فایل GIF شما بخوبی فشرده شده باشد، این مساله برای شما مشکلی بوجود نخواهد آورد.

چطور فایل GIF خوبی ایجاد کنیم
هیچ دلیلی برای فشرده‌سازی یک فایل GIF که با کیفیت پایین و نامناسب ایجاد شده وجود ندارد. چیز خراب وارد کنید، چیز خراب بدست می‌آورید. در صورتی که میخواهید برای ایجاد یک فایل GIF تلاش کنید، باید هر مرحله را درست انجام دهید.

روش فشرده‌سازی فایل انیمیشن GIF بدون فقدان کیفیت تصویر

ساخت یک فایل GIF بهینه در فتوشاپ

نکته کلیدی اصلی این است که چندین تصمیم مهم باید برای اندازه تصویر، مدت زمان GIF، تعداد فریم، تعداد رنگ ها و کیفیت گرفته شود. با محدود کردن GIF خود به نواحی مهم کمتر، میتوانید جزئیات را در جایی که نیاز دارید حفظ کنید.

چطور بدون فقدان کیفیت فایل GIF را فشرده کنیم

در حالیکه که ابزار تجاری برای این کار موجود هست، یکی از بهترین الگوریتم‌های بهینه‌سازی، ابزار متن باز Gifsicle است. الگوریتم فشرده‌سازی Gifsicle هر فریم را با قبلی مقایسه کرده و تفاوت را محاسبه میکند. سپس فقط تغییرات را ارجح بر جزئیات اضافی همراه با آن ذخیره میکند. این بدین معنیست که اگر ناحیه کوچکی از تصویر بین هر فریم تغییر میکند، سایز فایل بسیار کمتری بدست میاورید. این کار روش فوق العاده موثری برای فشرده‌سازی فایل است.

Gifsicle یک ابزار خط فرمان است. در صورتی که با خط فرمان آشنا هستید، پس میتوانید ادامه دهید و از برنامه همانگونه که هست استفاده کنید. فقط لازم است Clone Gifscile را از وبسایت Github بگیرید و کار شما بخوبی انجام میشود.

روش فشرده‌سازی فایل انیمیشن GIF بدون فقدان کیفیت تصویر

ImageOptim از الگوریتم Gifsicle استفاده میکند و میتواند در اندازه سایز فایل برای GIF بهینه شده بسیار صرفه‌جوئی کند.

آپشن خط فرمان برای اکثر افراد خیلی فنی است. خوشبختانه، چند برنامه بهینه‌سازی تصویر موجود است که از الگوریتم Gifsicle استفاده میکنند.

در صورتی که روی سیستم Mac هستید، برنامه ImageOptim بهترین انتخاب است. علاوه بر فشرده‌سازی بدون فقدان کیفیت برای فایل GIF میتواند برای فایل JPEG و PNG هم این کار را انجام دهد.

برای کاربران ویندوز، برنامه FileOptimizer نیز از الگوریتم Gifsicle استفاده میکند تا به فشرده‌سازی GIF خود توان ببخشد. علاوه بر تصاویر، FileOptimizer به نظر قادر به فشرده‌سازی هر چیز دیگری نیز هست.

همینطور چند برنامه تحت وب برای فشرده‌سازی GIF وجود دارند. فشرده‌سازی بدون فقدان کیفیت سایت Compressor.io از الگوریتم Gifsicle استفاده میکند و این چیزیست که من به شما پیشنهاد میکنم. برنامه‌های وب دیگر فقط ارائه‌دهنده فشرده‌سازی با فقدان کیفیت هستند.

[KGVID poster=”https://dl.maghzabzar.ir/uploads/2017/05/how-to-compress-animated-gif-files-without-losing-image-quality.jpg” width=”990″ height=”557″]https://dl.maghzabzar.ir/videos/how-to-compress-animated-gif-files-without-losing-image-quality.mp4[/KGVID] بررسی کردن این مساله در عمل

اینکه Gifsicle چقدر میتواند فایل GIF شما را فشرده کند به این بستگی دارد که چقدر خوب فایل GIF را قبل از آن بهینه‌سازی کرده‌اید. در صورتی که فایل GIF را بخوبی در فتوشاپ طراحی کرده باشید، Gifsicle میتواند آنرا بیشتر از ۲ تا ۵ درصد فشرده کند. هر چند که در صورتی که با یک فایل GIF که با کیفیت بد آنرا بهینه‌سازی کرده اید شروع کنید، ممکن است خیلی بیشتر آنرا فشرده کند.

من فایل GIF بالا را در فتوشاپ از ویدیوی کوتاهی که فیلم گرفته بودم ایجاد کردم. من عمدا کار را تا حد ممکن برای Gifsicle سخت کردم؛ تقریبا کل تصویر بین هر فریم حرکت میکند.

فایل ویدیویی اصلی سایز ۲۰ مگابایت داشت. وقتی که آنرا در فتوشاپ به GIF تبدیل کردم، میتوانستم سایز آنرا تا ۴ مگابایت کم کنم، اما به بهای از دست دادن کلی جزئیات. اجرای فشرده سازی در ImageOptim سایز آنرا با یک کلیک روی دکمه تا %۴ (اندازه ۳.۸ مگابایت) بدون از دست دادن کیفیت کاهش داد.

من چند نمونه GIF از سایت Giphy را هم در ImageOptim اجرا کردم. مقادیری بین گستره ۰ تا ۲۴.۹ درصد فشرده‌سازی را بدست آوردم. مجددا میگم که این فشرده‌سازی بدون هیچگونه فقدان کیفیت برای GIF انجام شد.

جمع بندی

فایل GIF بصورت آنلاین بشدت محبوب است. متاسفانه، اکثر آنها یا خیلی سایز بزرگی دارند یا فایل هایی با فشرده‌سازی بدی هستند. برای افرادی که به اینترنت دسترسی ارتباطی آهسته یا گرانی دارند، این یک مشکل است.

با برنامه‌هایی مثل ImageOptim ، یا FileOptimizer یا Compressor.io ، میتوانید از الگوریتم فشرده‌سازی قدرتمند Gifsicle استفاده کنید تا بدون فقدان کیفیت ، سایز فایل GIF را کاهش دهید. بسته به اینکه چقدر درست این کار را انجام دهید، میتوانید در حدود بین ۲ تا ۲۵ درصد در سایز فایل صرفه‌جوئی کنید.

دیدگاه خود را مطرح کنید