خانه » آموزش‌ » آموزش فتوشاپ » آموزش ساخت یک ترکیب عکس جنگل رویایی با ادوبی فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

آموزش ساخت یک ترکیب عکس جنگل رویایی با ادوبی فتوشاپ

آموزش ساخت یک ترکیب عکس جنگل رویایی با ادوبی فتوشاپ

آموزش ساخت یک ترکیب عکس جنگل رویایی با ادوبی فتوشاپ

سطح آموزش: متوسط

در این آموزش به شما نشان خواهم داد که چطور با استفاده از تکنیک‌های ترکیب تصویر در ادوبی فتوشاپ یک صحنه رویایی با جنگلی آرام و یک فانوس درخشان بسازید.
ابتدا ساختار اصلی صحنه را با استفاده از تصویر پلکان و تصاویری از جنگل شروع میکنیم. سپس رودخانه، پرنده، طاق، و فانوس را اضافه میکنیم و آنها را با لایه تنظیمی adjustment و ماسک کردن و براش ترکیب میکنیم. ما از چند لایه تنظیمی adjustment استفاده میکنیم و نور لامپ را میکشیم تا افکت نهایی را تکمیل کنیم.

فایل‌هایی که در حین تولید این آموزش استفاده شده‌اند را میتوانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود منابع آموزش

۱. چطور ساختار اصلی صحنه را ایجاد کنیم

مرحله ۱

یک سند جدید با اندازه ۲۰۰۰ در ۲۰۰۰ پیکسل در فتوشاپ با این تنظیمات بسازید:

مرحله ۲

تصویر پلکان را باز کنید. از ابزار Polygonal Lasso (کلید L) استفاده کنید تا ناحیه پلکان را انتخاب کنید و آنرا با استفاده از ابزار Move (کلید V) وارد صفحه طراحی سفید کنید. آنرا در نیمه‌ی پایین قاب قرار دهید.

مرحله ۳

چند تا ناحیه ناخواسته نوری روی پلکان قرار دارد. برای اصلاح آن، یک لایه جدید بالای لایه پلکان بسازید و آنرا روی Clipping Mask (ماسک چینش) قرار دهید. ابزار Clone (کلید S) را فعال کنید تا جزییات نمایش داده شده را حذف کنید.

مرحله ۴

به منوی Layer بروید و در New Adjustment Layer ، گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید (آنرا بصورت Clipping Mask تنظیم کنید). مقدار Saturation را تا ۶۷- کاهش دهید.

مرحله ۵

با ابزار Move تصویر جنگل ۱ را بکشید و وارد سند اصلی کنید. روی آیکون دوم در پایین پنل Layers کلیک کنید و یک ماسک به این لایه اضافه کنید. یک براش گرد سافت با رنگ سیاه (براش سیاه سافت) انتخاب کنید تا بخش پایین را پاک کنید و پله‌ها را نمایان کنید.


مرحله ۶

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت curves ایجاد کنید تا جنگل را کمی تاریک کنید.

مرحله ۷

به پلکان برگردید و یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves در بالای لایه adjustment با افکت Hue/Saturation ایجاد کنید. روی این ماسک لایه، از یک براش سافت سیاه استفاده کنید و Opacity را تا حدودا ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش دهید.مرحله ۸

یک لایه تنظیمی adjustment دیگر با افکت Curves بسازید تا نور روی پلکان را کاهش دهید. روی این ماسک لایه، روی بخش بالای پلکان بکشید، چون این بخش نور بیشتری از زمینه دریافت میکند تا بخش پایینی. بنابراین باید کمی روشنتر باشد.

مرحله ۹

یک لایه جدید اضافه کنید، حالت ترکیبی لایه را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با خاکستری ۵۰% پر کنید.

ابزار Dodge و Burn (کلید O) را فعال کنید و مقدار Midtones Range برای Exposure را حدودا ۱۵ الی ۲۰ درصد قرار دهید تا بالاترین پله را روشن کنید و ناحیه سایه پله پایینی را تاریک کنید. همینطور سایه را برای یکی از پله‌های پایینی بکشید. میبینید من چطور این کار را در حالت Normal انجام دادم و نتیجه ای که با حالت Overlay بدست آوردم.


۲. چطور زمینه جنگل را تکمیل کنیم

مرحله ۱

تصویر جنگل ۲ را وارد سند اصلی کنید و یک ماسک به این لایه اضافه کنید. از یک براش سیاه سافت استفاده کنید تا بخش پایینی، دو طرف و بخش میانی مه آلود را پاک کنید تا نتیجه ترکیب شده بصورت زیر شود:


مرحله ۲

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation اضافه کنید و مقدار Saturation را تا حداکثر ممکن کاهش دهید.

مرحله ۳

تصویر جنگل ۳ را به طراحی اضافه کنید و زمینه مه آلود تصویر را با بخش میانی جنگل موجود ترکیب کنید. از یک ماسک لایه استفاده کنید تا فقط ناحیه مه آلود را قابل نمایش کنید.


مرحله ۴

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation بسازید و مقدار Saturation را تا ۱۰۰- کم کنید.

مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves ایجاد کنید تا این بخش از جنگل را کمی تاریک کنید.

۳. چطور رودخانه را وارد کنیم

مرحله ۱

تصویر رودخانه (stream) را در ناحیه پایین صحنه اضافه کنید و آنرا در راستای افق معکوس کنید (در منوی Edit و در Transform ، گزینه Flip Horizontal را انتخاب کنید). از یک ماسک لایه استفاده کنید تا بخش بالا را از ماسک خارج کنید و رودخنه و سنگ‌ها و دنباله‌های آب در پایین نمایان باشند.


مرحله ۲

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation بسازید تا اشباع رنگ رودخانه، سنگ‌ها و دنباله‌های آب را کاهش دهید.

مرحله ۳

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves بسازید تا روشنایی رودخانه را کاهش دهید.

مرحله ۴

یک لایه جدید اضافه کنید، حالت ترکیبی را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با خاکستری ۵۰% پر کنید. از ابزار Burn استفاده کنید تا سنگ‌ها را بیشتر تاریک کنید.

۴. چطور پرنده را اضافه کنیم

مرحله ۱

پرنده را از زمینه جدا کنید و انرا به بخش میانی بالا اضافه کنید. از ابزار Free Transform (کلیدهای Ctrl و T) استفاده کنید تا آنرا خیلی کوچکتر کنید و ادراک فاصله را ایجاد کنید.

مرحله ۲

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation ایجاد کنید تا اشباع رنگ پرنده را کم کنید.

مرحله ۳

از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves استفاده کنید تا قابلیت دیدن پرنده را کاهش دهید و کاری کنید که در زمینه مه آلود فید شود.

۵. چطور طاق را ترکیب کنیم

مرحله ۱

طاق را از تصویر اصلی ببرید و در بالای پلکان قرار دهید. از یک ماسک لایه استفاده کنید تا بخش پایین را پاک کنید و آنرا با زمین موجود ترکیب کنید.


مرحله ۲

یک افکت Hue/Saturation اعمال کنید و مقدار Saturation را تا مقدار حداقل کم کنید.

مرحله ۳

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves ایجاد کنید تا نور روی طاق را کاهش دهید. روی ماسک لایه، از یک براش سیاه سافت استفاده کنید تا اثر تاریکی روی آن نواحی که خیلی تاریک هستند را کاهش دهید.

مرحله ۴

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves اضافه کنید تا نور بیشتری به برجستگی طاق بدهید. روی بقیه‌ جاها براش بکشید تا از این لایه تنظیمی تاثیر نگیرند.

مرحله ۵

یک لایه جدید بسازید، حالت ترکیبی را به Overlay با ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با خاکستری ۵۰% پر کنید. از ابزار Dodge استفاده کنید تا نور بیشتری روی برجستگی بکشید و از ابزار Burn استفاده کنید تا سایه و جزئیات داخل طاق را بهتر کنید.


۶. چطور فانوس را اضافه کنیم

مرحله ۱

فانوس را از زمینه جدا کنید و آنرا بالای پلکان قرار دهید.

مرحله ۲

فانوس باید محوتر باشد تا با زمینه مه آلود متناسب شود. یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves بسازید و مقدار کنتراست روشنایی را کاهش دهید.

مرحله ۳

یک لایه جدید زیر لایه فانوس بسازید، حالت ترکیبی را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با یک خاکستری ۵۰% پر کنید (بدون اینکه Clipping Mask باشد). از ابزار Burn استفاده کنید تا سایه ای برای فانوس روی پله‌ها بکشید.

۷. چطور تنظیمات بنیادی را اعمال کنیم

مرحله ۱

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت channel mixer بالای همه لایه‌ها بسازید و تنظیمات Red را تغییر دهید.

مرحله ۲

یک لایه رنگ Fill ایجاد کنید و رنگ #۲۱۰۳۱e را انتخاب کنید. حالت ترکیبی این لایه را به Exclusion با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید.

مرحله ۳

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves اضافه کنید تا به لبه‌ها و کناره‌ها یک کنتراست قوی بدهید. دور طاق ورودی و جنگل مه آلود براش بکشید تا تحت تاثیر این لایه تنظیمی قرار نگیرند.

۸. چطور نور را بکشیم

مرحله ۱

برای کشیدن نور بیشتر برای فانوس، یک لایه جدید بالای لایه‌های دیگر ایجاد کنید و از یک براش سافت با رنگ #۲۱۰۴۰۲ استفاده کنید تا روی فانوس و نواحی اطراف آن براش بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Linear Dodge با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید.

مرحله ۲

از یک لایه جدید و یک براش سافت با رنگ #d7a650 استفاده کنید تا هایلایت برای لامپ، پله‌ها، جزئیات روی زمین و برجستگی طاق بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید.

مرحله ۳

روی یک لایه جدید، از یک براش سافت با رنگ #ee9463 استفاده کنید تا هایلایت را داخل فانوس قوی تر کنید. حالت ترکیبی این لایه را به Hard Light با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید.

تبریک میگویم، کار شما تمام است!

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و چیزی جدید برای پروژه‌های خودتان یاد گرفته باشید. در صورت تمایل حتما نتایج خود را با ما به اشتراک بگذارید یا در بخش پایین نظر خود را با ما مطرح کنید. از فتوشاپ کردن لذت ببرید!

برچسب ها

دیدگاه خود را مطرح کنید