خانه » آموزش‌ » آموزش فتوشاپ » آموزش ساخت ترکیب تصویر یک منظره تاریک علمی‌تخیلی با فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

آموزش ساخت ترکیب تصویر یک منظره تاریک علمی‌تخیلی با فتوشاپ

آموزش ساخت ترکیب تصویر یک منظره تاریک علمی‌تخیلی با فتوشاپ

آموزش ساخت ترکیب تصویر یک منظره تاریک علمی‌تخیلی با فتوشاپ

سطح آموزش: متوسط

در این آموزش ساخت ترکیب تصویر یک منظره تاریک علمی‌تخیلی با فتوشاپ را به شما نشان خواهیم داد.
ابتدا با استفاده از دو تصویر، زمینه را ایجاد میکنیم. سپس، ستاره‌ها را وارد میکنیم و سیارات را اضافه میکنیم. بعد از آن کوه‌های غبارآلود و همینطور تخته سنگ بزرگ در میان تصویر پس زمینه را اضافه خواهیم کرد. از چندین لایه تنظیمی adjustment استفاده میکنیم تا رنگ و کنتراست کل صحنه را تغییر دهیم. در نهایت، افکت نوری را ایجاد میکنیم.
در صورتی که دنبال منابعی از قبیل براش، تکسچر، مدل سه بعدی و… برای کار ترکیب تصاویر هستید، میتوانید همه ی این موارد را در ابزار طراحی وبسایت مغزابزار بیابید.


فایل‌هایی که در حین تولید این آموزش استفاده شده‌اند را میتوانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

دانلود منابع آموزش

۱. چطور زمینه اصلی تصویر را ایجاد کنیم

مرحله ۱

یک سند جدید با ابعاد ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل ایجاد کنید و آنرا با سفید پر کنید:


مرحله ۲

تصویر منظره را باز کنید و از ابزار Magic Wand (کلید W) استفاده کنید تا فقط خود منظره را از تصویر جدا کنید. این بخش را روی یک صفحه سفید ببرید و با استفاده از ابزار Move (کلید V) آنرا در پایین قاب قرار دهید. این لایه را با Smart Object تبدیل کنید.


مرحله ۳

چند نمونه جزئیات ناخواسته روی زمین قرار دارند. برای تصحیح آنها، یک لایه جدید بسازید و آنرا بصورت Clipping Mask قرار دهید. از ابزار Clone (کلید S) استفاده کنید تا جزئیات نشان داده شده را حذف کنید.


مرحله ۴

به منوی Layer بروید و در New Adjustment Layer ، افکت Color Balance را انتخاب کنید و تنظیمات Midtones را تغییر دهید:


مرحله ۵

یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Hue/Saturation استفاده کنید و مقدار Saturation را روی ۸۲- قرار دهید:


مرحله ۶

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Curves بسازید و روشنایی را کاهش دهید. در این ماسک لایه، یک براش گرد سافت با رنگ سیاه انتخاب کنید (براش سافت سیاه) و مقدار Opacity را تا ۱۰ یا ۱۵ درصد کم کنید تا میانه زمین را تا حدی نمایش دهید.
مرحله ۷

یک لایه جدید بسازید، حالت ترکیبی را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و آنرا با یک رنگ خاکستری ۵۰ درصد پر کنید:

ابزار Burn (کلید O) را فعال کنید و آنرا روی گستره رنگ تون میانی (Midtones Range) قرار دهید و با مقدار Exposure حدودا ۲۵ درصد، سمت چپ منظره را تاریک کنید. میتوانید ببینید که من چطور با حالتهای ترکیبی Normal و Overlay این کار را انجام دادم.


مرحله ۸

تصویر آسمان را باز کنید. از ابزار کادر مستطیلی Rectangular Marquee (کلید M) استفاده کنید تا فقط آسمان را انتخاب کنید و آنرا در نیمه بالایی قاب اصلی قرار دهید. این لایه را زیر گروه Landscape قرار دهید و مقدار Opacity آنرا را به ۵۰ درصد کاهش دهید.


مرحله ۹

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Curves ایجاد کنید و مقدار روشنایی Lightness را بالا ببرید. روی این ماسک لایه، از یک براش سافت سیاه استفاده کنید تا میانه آسمان را پاک کنید، از اونجایی که میخواهیم منبع نور را در آنجا قرار دهیم.


مرحله ۱۰

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Curves اضافه کنید تا سمت چپ را تاریک‌تر کنید، چون در حال حاضر کمی روشنتر از سمت راست است. در سمت راست و همینطور در مرکز براش بکشید تا اندکی نور را نشان دهید.


مرحله ۱۱

برای تاریک‌تر کردن سمت چپ، یک لایه جدید بسازید و از یک براش سافت با رنگ #۸f939d استفاده کنید تا در آن بخش براش بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Multiply با مقدار ۱۰۰ درصد برای Opacity تغییر دهید.


مرحله ۱۲

از یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Color Balance استفاده کنید و تنظیمات تون‌های میانی را تغییر دهید تا آسمان را بیشتر بنفش کنید:

۲. چطور ستاره‌ها را اضافه کنیم

مرحله ۱

تصویر ستاره‌ها را روی سند اصلی قرار دهید و حالت ترکیبی آنرا به Linear Dodge با مقدار ۱۰۰ درصد برای Opacity تغییر دهید.


مرحله ۲

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Hue/Saturation اضافه کنید تا اشباع رنگ افکت را کم کنید.


مرحله ۳

از یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Levels استفاده کنید تا روشنایی افکت را کاهش دهید.


مرحله ۴

روی آیکون دوم در پایین پنل Layers کلیک کنید تا یک ماسک به این لایه اضافه کنید. از یک براش سافت سیاه استفاده کنید تا ستاره‌ها را روی زمین پاک کنید و قابلیت دیدن افکت را در ناحیه‌ی آسمان کاهش دهید.

۳. چطور سیاره‌ها را وارد کنیم

مرحله ۱

تکسچر سیاره را باز کنید. این آموزش را بررسی کنید تا ببینید چطور یک سیاره ایجاد کنید. سیاره را در صفحه اصلی بکشید و آن را در میانه بالا قرار دهید. این لایه را دو بار تکثیر کنید و آنها را کوچک کنید و در دو سمت تصویر بزرگ اول قرار دهید.


مرحله ۲

یک ماسک به دو لایه سیاره کوچک اضافه کنید و آنها را در آسمان فید کنید.


مرحله ۳

روی لایه سیاره بزرگ کلیک دوبل کنید، گزینه‌های Inner Shadow و Outer Shadow را انتخاب کنید. رنگ سایه را روی #f4f5f6 و رنگ درخشش را سفید کنید.


مرحله ۴

این لایه‌های سیاره‌ای انتخاب کنید و کلیدهای Ctrl و G را بزنید تا یک گروه برای آنها ایجاد کنید. حالت ترکیبی این گروه را به Normal با مقدار ۱۰۰ درصد برای Opacity تنظیم کنید و از یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Hue/Saturation در این گروه استفاده کنید تا اشباع رنگ سیارات را کاهش دهید.


مرحله ۵

یک لایه تنظیمی Adjustment از افکت Color Balance ایجاد کنید تا رنگ سیارات را تغییر دهید. روی این ماسک لایه، از یک براش سافت سیاه استفاده کنید تا تاثیر رنگ ارغوانی را روی سیارات کوچک کاهش دهید.


مرحله ۶

یک لایه تنظیمی Adjustment از افکت Curves اضافه کنید تا سیارات را تاریک کنید. روی بخش‌های پایینی سیارات نزدیک به نور میانی پس زمینه براش بکشید.


مرحله ۷

از یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Curves استفاده کنید تا نور بیشتری روی بخش پایین‌تر سیارات قرار دهید. روی نواحی بالای سیارات براش بکشید تا تاثیر این لایه تنظیمی Adjustment را نداشته باشند.


مرحله ۸

یک لایه تنظیمی Adjustment دیگر با افکت Curves ایجاد کنید تا سیارات (بخصوص سیاره بزرگ) را مه‌دارتر و بیشتر ترکیب شده در آسمان ایجاد کنید.

۴. چطور کوه‌های پس‌زمینه را بسازیم

مرحله ۱

کوه‌ها را از آسمان جدا کنید و آنها را به سمت چپ منظره اضافه کنید. مقدار Opacity را برای این لایه تا ۷۰ درصد کم کنید.


مرحله ۲

این لایه را تکثیر کنید و در راستای افق معکوس کنید (به منوی Edit بروید و در Transform ، گزینه Flip Horizontal را انتخاب کنید). آنرا به سمت راست تکان دهید و مقدار Opacity آنرا روی ۹۰ درصد قرار دهید.


مرحله ۳

به هر یک از این لایه‌ها یک ماسک اضافه کنید و از یک براش سافت سیاه استفاده کنید تا نواحی روی زمین را حذف کنید و مقدار Opacity کوه‌ها را در پس‌زمینه کاهش دهید.


مرحله ۴

گروهی برای لایه‌های کوه بسازید و از یک لایه تنظیمی adjustment با افکت Curves استفاده کنید تا روشنایی آنها را تغییر دهید تا مطابق با منظره شود.

۵. چطور تخته سنگ را اضافه کنیم

مرحله ۱

تخته سنگ را از زمینه ببرید و در میان زمینه سند اصلی قرار دهید. از یک ماسک لایه و براش نیمه سافت سیاه استفاده کنید تا بخش پایین آنرا پاک کنید و تخته سنگ را با زمین موجود در تصویر ترکیب کنید.مرحله ۲

از یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Hue/Saturation استفاده کنید و مقدار Saturation را تا ۶۶- کاهش دهید.


مرحله ۳

تخته سنگ نسبت به زمینه خیلی روشن است، بنابراین یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Curves اضافه کنید تا آنرا تاریک کنید.


مرحله ۴

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Color Balance ایجاد کنید و مقادیر Midtones را تغییر دهید:


مرحله ۵

یک لایه جدید بسازید، حالت ترکیبی آنرا به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد برای Opacity تغییر دهید و آنرا با یک رنگ خاکستری ۵۰ درصد پر کنید. از ابزار Dodge و Burn استفاده کنید تا کناره‌های روشنی را برای نقشه برجسته تخته سنگ و در جاهایی که باید توسط نور زمینه روشن شود براش بکشید.


مرحله ۶

از یک لایه تنظیمی Adjustment دیگر برای افکت Curves استفاده کنید تا نقشه برجسته تخته سنگ را ملایم تر و مه دارتر کنید. روی بقیه نواحی طوری براش بکشید که کنتراست و سایه‌ی آن نواحی حفظ شود.

۶. چطور تنظیمات لازم را انجام دهیم

مرحله ۱

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Gradient Map روی بقیه لایه‌ها ایجاد کنید و رنگ‌های #a58869 و #۹۴ece5 را انتخاب کنید. حالت ترکیبی این لایه را به Soft Light با مقدار ۹۰ درصد Opacity تغییر دهید.


مرحله ۲

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Curves اضافه کنید تا کناره‌های منظره را تاریک‌تر کنید. در میان زمینه براش بکشید تا آنرا روشنتر از کناره‌ها کنید.


مرحله ۳

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Photo Filter ایجاد کنید و رنگ #۱۲۰۰ec را انتخاب کنید:


مرحله ۴

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Color Balance ایجاد کنید و تنظیمات Midtones و Highlights را تغییر دهید:


مرحله ۵

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Curves اضافه کنید تا در میان نور بیشتری قرار دهید. در کناره‌ها براش بکشید تا تحت تاثیر این لایه تنظیمی Adjustment قرار نگیرند.


مرحله ۶

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Curves ایجاد کنید تا کنتراست کل صحنه را افزایش دهید. نواحی انتخاب شده نشان میدهند که در کجای ماسک لایه باید براش بکشید.

۷. چطور افکت نوری را ایجاد کنیم

مرحله ۱

ابتدا یک لایه جدید بسازید و از یک براش سافت با رنگ #b1c0d9 استفاده کنید تا لکه‌ای روی صفحه بکشید. بعد از آن، رنگ براش را به #cddbf3 تغییر دهید تا لکه‌ی کوچکتری روی مرکز قبلی بکشید.

این لایه را به یک Smart Object تبدیل کنید و از ابزار Free Transform (کلیدهای Ctrl و T) استفاده کنید تا آنرا بزرگتر و بسیار باریکتر کنید.

یک ماسک به این لایه اضافه کنید تا خط در تخته سنگ فید شود و مثل شکاف به نظر برسد.


مرحله ۲

یک لایه جدید ایجاد کنید و از یک براش سافت با رنگ #f5f7fb استفاده کنید تا روی لکه ی موجود یک لکه ی نوری ایجاد کنید. از کلیدهای Ctrl و T و یک ماسک لایه استفاده کنید تا لکه ی نور همچون پرتوی ظریفی به نظر برسد.


مرحله ۳

روی یک لایه جدید، از یک براش سافت با رنگ #cddbf3 استفاده کنید تا در میان هایلایت را براش بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Overlay با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید.

این لایه را تکثیر کنید تا نور را شدیدتر کنید.

مرحله ۴

برای ایجاد شعله نور، ابزار کادر مستطیلی Rectangular Marquee را بردارید تا یک مربع بکشید و مقدار Feather Radius را هم روی ۲ قرار دهید. از یک براش سافت بزرگ با رنگ #cddbf3 استفاده کنید تا در سمت راست لکه ایجاد کنید.

کلیدهای Ctrl و D را بزنید تا انتخاب را بردارید و از کلیدهای Ctrl و T استفاده کنید تا آنرا بسیار باریکتر کنید (این لایه را قبل از تغییر شکل به Smart Object تبدیل کنید). آنرا به سمت ناحیه شکاف نور جابجا کنید.

از یک ماسک لایه استفاده کنید تا بخش بالا و پایین را حذف کنید تا بیشتر در سمت چپ شکاف نور قابل دیدن باشد.


مرحله ۵

از یک براش کوچک با رنگ #ff89aa استفاده کنید تا در راستای خط نور براش بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Hard Light با مقدار Opacity برابر با ۱۰۰ درصد تنظیم کنید.


مرحله ۶

از براشی مشابه استفاده کنید تا حول شکاف نوری براش بکشید. حالت ترکیبی این لایه را به Soft Light با مقدار ۱۰۰ درصد Opacity تغییر دهید و روی آن ماسک بکشید تا تاثیر قرمز خیلی ظریف دیده شود.


مرحله ۷

یک لایه تنظیمی Adjustment با افکت Vibrance روی بالای لایه ها ایجاد کنید تا افکت نهایی را تکمیل کنید.


تبریک میگویم، کار شما تمام است!

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و چیز جدیدی برای پروژه‌های خودتان یاد گرفته باشید. در صورت تمایل نتایج خود را به اشتراک بگذارید یا نظر خود را در بخش پایین قرار دهید. از کار با فتوشاپ لذت ببرید!

برچسب ها