خانه » آموزش‌ » آموزش سینمافوردی » آموزش ساخت تصویر HDRI در نرم افزار سینما فوردی
آموزش سه بعدی آموزش سینمافوردی

آموزش ساخت تصویر HDRI در نرم افزار سینما فوردی

آموزش ساخت تصویر HDRI در نرم افزار سینما فوردی

آموزش ساخت تصویر HDRI در نرم افزار سینما فوردی

سطح آموزش: مبتدی

در این آموزش ساخت تصویر HDRI در نرم افزار سینما فوردی را یاد میگیرید و میبینید که با چه نوع استراتژی آبجکت ها را قرار دهید تا تصویر HDRI استودیویی منحصربفرد خودتان را ایجاد کنید. این تصاویر را میتوان بعدا در هر برنامه ۳D دیگری برای نوردهی و بازتاب های سفارشی استفاده کرد.

مرحله ۱

ابتدا لازم است که یک کره وارد صحنه کنیم. همانجا بگذارید باشد و شعاع radius آنرا روی ۵۰ قرار دهید.

مرحله ۲

حالا باید متریال اولیه را برای کره ایجاد کنیم. بنابراین یک متریال جدید بسازید و آپشن های Color و Specular را غیرفعال کنید. بخش Reflection را فعال کنید و تنظیمات را بصورت پیش فرض رها کنید.

مرحله ۳

حالا باید نورها را ایجاد کنیم. نورهای ما ساده خواهند بود، بنابراین فقط متریالی برای بخش luminance ایجاد میکنیم. همچون قبل انتخاب های Color و Specular را غیرفعال میکنیم، اما Luminance را فعال میکنیم و مقدار Brightness (روشنی) را روی ۲۲۰% قرار میدهیم تا نور روشنی برای فایل HDRI داشته باشد. (این کار صحنه ای تاریک اما با ظاهری جالب ایجاد میکند) در صورتیکه میخواهید روشنتر باشد، عقب برگردید و مقدار Luminance Brightness (روشنی نور) را به مقدار کمی بالاتر تغییر دهید.

مرحله ۴

ما بایستی چند تا شکل ساده درست کنیم تا به متریال بخش luminance اعمال کنیم، بنابراین فقط ۸ تا صفحه ایجاد میکنیم. یک صفحه با پهنای ۲۵ و ارتفاع ۴۰۰ بسازید و پارامتر Orientation را هم روی Z+ قرار دهید.

مرحله ۵

حالا که آبجکت صفحه plane را در اختیار داریم، آنرا هر بار کپی و پیست میکنیم و ۳۵ سانتیمتر در راستای محور X جابجا میکنیم. این فرآیند را تکرار کنید تا ۸ صفحه تراز شده در کنار هم داشته باشید. سپس صفحات را انتخاب کنید، کلیک راست را بزنید و گزینه Group Objects را انتخاب کنید و نام این گروه را Strips بگذارید. حالا متریال luminance را به نوارها (Strips) و متریال بازتاب را به کره اعمال کنید. نوارها (Strips) را در محور Z بمقدار ۸۰۰ سانتیمتر به عقب برگردونید تا به چیزی شبیه این برسید.

مرحله ۶

حالا چند تا شکل اولیه ایجاد کنید (مثل آبجکت دیسک) شعاع خارجی را روی ۲۵ قرار دهید و آنرا بصورت یک آبجکت Cloner قرار دهید، وضعیت آنرا روی Radial قرار دهید و صفحه را از XY به XZ تغییر دهید. مقدار Count را به ۱۰ و مقدار Radius را به ۱۵۰ تغییر دهید. آبجکت Cloner را بالای آبجکت کره قرار دهید. سپس متریال روشنایی luminance را به آبجکت cloner اعمال کنید. و بدین صورت باید چیزی مشابه این داشته باشید.

مرحله ۷

حالا آبجکت های بیشتری بسازید که بتوانید به آنها متریال luminance اعمال کنید، مثل یک کره، یا چند تا صفحه بیشتر (فقط لازم است صفحاتی که تا حالا ساختید را کپی و پیست کنید) و آنها را در حوالی کره قرار دهید. باید به چیزی مشابه با این حالت برسید. لازم نیست دقیق باشد، چون این آبجکت ها قرار است فقط به عنوان بازتاب و نور عمل کنند.

مرحله ۸

حالا لازم است که روی کره اصلی (با متریال بازتاب) کلیک راست بزنیم و به بخش Cinema 4D Tags برویم و گزینه Bake Texture را انتخاب کنیم. روی تگ Bake Texture برای کره کلیک کنید و تنظیمات نمایش داده شده در تصویر زیر را روی تگ bake کپی کنید. اما نام فایل را به هر چه خواستید تغییر دهید، فایل من در دسکتاپ ذخیره شده و نام آن HDRI است.

مرحله ۹

حالا به بخش Options بروید و تیک فقط گزینه Reflection را بزنید. کره منبع تصویر HDRI خواهد بود. بنابراین بازتاب هایی که در چیدمان ما میبینید همان چیزی خواهد بود که در فایل HDRI میبینید. حالا که همه تنظیمات را انجام دادید، روی گزینه Bake کلیک کنید. منتظر شوید تا تصویر رندر شود و باید به چیزی مشابه با تصویری برسید که در زیر داریم. حالا این یک فایل HDRI است و روی محلی ذخیره میشود که شما انتخاب کنید.

مرحله ۱۰

حالا که فایل HDRI خودتان را دارید، میتوانید آنرا در صحنه های خودتان با فقط ایجاد یک صحنه جدید استفاده کنید. کف و آسمان را اضافه کنید و گزینه Global Illumination (در تنظیمات رندر) را فعال کنید و بدین صورت بایستی یک صحنه HDRI استودیویی با بازتابی زیبا داشته باشید. سپاس از اینکه این مقاله را مطالعه کردید و امیدوارم این آموزش به شما کمک کند.

دیدگاه خود را مطرح کنید