خانه » آموزش‌ » آموزش فتوشاپ » ۷ روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ
آموزش فتوشاپ

۷ روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

۷ روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ
سطح آموزش: مقدماتی

با نگاهی مختصر بر هر عکس یا مجله‌ی مد، یا عکس‌هایی از وبسایت‌های شبکه اجتماعی مثل Flicker این مساله قابل تصدیق است که عکس سیاه و سفید مثل همیشه محبوب است. گرچه با ظهور رسانه دیجیتال، یک مساله‌ی مهم تغییر کرده است. در زمان عکاسی فیلم، تصویربرداری روی فیلم سیاه و سفید انجام میشد. حال با وجود دوربین‌های دیجیتال، شما عکس رنگی میگیرید و سپس آنرا به سیاه و سفید تبدیل میکنید.

در این مقاله، به معمول‌ترین روش‌های مورد استفاده برای تبدیل به عکس سیاه و سفید میپردازیم و مزایا و معایب هر کدام را بررسی میکنیم.

تبدیل به سیاه و سفید بصورت دیجیتال مزایای زیادی دارد. با فیلم، تبدیل به سیاه و سفید لزوما” در زمان تصویربرداری رخ میدهد. در صورتی که میخواهید طبیعت تبدیل به سیاه و سفید را تغییر بدهید، فقط میتوانید با قرار دادن یک فیلتر رنگی بروی لنز (برای مثال فیلتر قرمز که آبی آسمان را بسیار تیره‌تر میکند) این کار را انجام دهید.
حالا با یک تصویر رنگی شروع میکنیم و در فتوشاپ آنرا به سیاه سفید تبدیل میکنیم تا کنترلی کاملی بر فرآیند تبدیل داشته باشید. وقتی بدانید چطور یک آسمان آبی را تاریک کنید، انجام آن آسان است و میتوانید دقیقا تعیین کنید که تا چه مقدار میخواهید آسمان تاریک شود.
بهترین دوربین‌ برای عکاسی سیاه و سفید دوربین دیجیتال DSLR است. برای کسب بهترین نتیجه‌ی تبدیل، تصویربرداری را با فرمت RAW انجام دهید. سپس در نرم‌افزار تبدیل فرمت RAW ، فایل را بصورت عکس Tiff با ۱۶ بیت خروجی بگیرید. با فایل‌های ۱۶ بیت اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به فایل‌های ۸ بیت دارید تا روی آن کار کنید ، و این موجب تبدیلی بهتر با درجه‌بندی هموارتر تن رنگ میشود.
بیشتر دوربین‌های دیجیتال DSLR (و بعضی نمونه‌های جمع و جور compact) یک وضعیت تنظیمی سیاه‌ و سفید دارند. در این حالت دوربین کار تبدیل را برای شما انجام میدهد و نتایج حاصل معمولا ضعیف هستند و تصاویری رنگ و رو رفته و فلت در اختیار میگذارد. از قرار دادن دوربین در این وضعیت اجتناب کنید و در عوض از روش‌های زیر استفاده کنید.

۱. روش‌های تبدیل به سیاه و سفید
فتوشاپ روش‌های تخریبگر و غیرتخریبگر برای تبدیل عکس به سیاه و سفید ارائه میدهد. روش‌های تخریبگر را بعدا نمیتوان مجددا تنظیم کرد. بعد از اینکه تبدیل تخریبگر را انجام دهید، تنها راه برای تغییر آن این است که آنرا کاملا به حالت قبل برگردانید و از اول شروع کنید.
در روش‌های غیرتخریبگر از لایه‌های تنظیمی adjustment استفاده میشود. تغییراتی که به عکس اعمال میکنید در یک لایه دیگر ذخیره شده و تصویر اصلی دست نخورده زیر آن قرار میگیرد. وقتی که کارتان تمام شد، میتوانید کل لایه‌ها را در یک تصویر یکی کنید (flatten) و با این کار در واقع فتوشاپ تمامی تغییرات ایجاد شده در عکس را دائمی میکند. میتوانید قبل از یکی کردن لایه‌ها با کلیک بروی آیکون لایه adjustment (آیکون دایره‌ای) تبدیل انجام شده را ویرایش کنید.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

ویرایش غیرتخریبگر عکس همیشه بهتر از ویرایش تخریبگر است. روش‌های تخریبگر در اینجا برای کامل بودن مقاله در نظر گرفته شده‌اند.

۲. تبدیل به Greyscale (روش تخریبگر)
ساده ترین روش تبدیل عکس به سیاه و سفید تبدیل به Grayscale است که تمامی اطلاعات رنگی تصویر را دور می اندازد.
به منوی Image بروید و در Mode ، گزینه Grayscale را بزنید. سپس بروی Discard کلیک کنید.

مزیت: سریع و آسان است.
عیب: شما هیچ کنترلی روی فرآیند تبدیل ندارید.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

۳. از امکان Hue/Saturation استفاده کنید (غیرتخریبگر)
این روش هم نتیجه‌ای مشابه با تبدیل به Greyscale بدست میدهد. تنها مزیتی که دارد این است که میتوان بعنوان یک لایه تنظیمی Adjustment آنرا اعمال کرد و بعنوان بخشی از فرآیند ویرایش غیرتخریبگر بکار گرفت.
در منوی Layer و در New Adjustment Layer ، گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید. بروی OK کلیک کنید. اسلایدر saturation را تا انتهای چپ (مقدار ۱۰۰-) ببرید و OK را بزنید.

مزیت: سریع ، آسان و غیرتخریبگر است.
عیب: شما هیچ کنترلی بروی فرآیند تبدیل ندارید.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

۴. روش فضای رنگ LAB Color (تخریبگر)
با این روش، فضای رنگ تصویر شما از RGB به Lab تغییر میکند که در آن مقادیر روشنایی و رنگ جداگانه ذخیره میشوند، سپس اطلاعات رنگی کنار گذاشته میشود و یک تصویر سیاه و سفید در اختیار میگذارد.

به منوی Image بروید و در Mode ، گزینه Lab Color را انتخاب کنید. در صورتی که پنل Channel را باز شده دارید، وارد آن شوید (اگر باز نیست ، به منوی Window بروید و Channel را باز کنید) و کانال Lightness (روشنی) را انتخاب کنید. به منوی Image بروید و در Mode ، گزینه Grayscale را انتخاب کنید. بروی OK کلیک کنید.

مزیت: این روش تبدیل سیاه و سفید بهتری را نسبت به روش‌های grayscale و hue/saturation در اختیار میگذارد.
عیب: این روش یک فرآیند ویرایشی تخریبگر است که کنترل زیادی در اختیار نمیگذارد.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

۵. نگاشت گرادینت Gradient Map (غیرتخریبگر)
ابزار gradient map یک گرادینت سیاه و سفید را به مقادیر روشنایی عکس شما نگاشت میکند. نواحی تیره سیاه یا خاکستری تیره میشوند و نواحی هایلایت سفید یا خاکستری روشن میشوند.
کلید D را بزنید تا رنگ‌های زمینه جلو وعقب نوار ابزار را به سیاه و سفید ریست کنید.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

به منوی Layer بروید و در New Adjustment Layer ، گزینه Gradient Map را انتخاب کنید. بروی OK کلیک کنید.

مزیت: تبدیل غیرتخریبگر سریع و آسان به سیاه و سفید انجام میشود.
عیب: هیچ کنترلی بروی فرآیند تبدیل ندارید.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

۶. روش میکسر کانال Channel Mixer (غیرتخریبگر)
Channel Mixer اولین ابزار تبدیل به سیاه و سفید فهرست شده در اینجاست که از پتانسیل کامل اطلاعات موجود در عکس رنگی استفاده میکند. عکس‌های رنگی سه کانال دارند؛ قرمز، سبز و آبی. این رنگ‌های اولیه با هم ترکیب میشوند تا میلیون‌ها رنگ را در عکس شما ایجاد کنند.
روش تبدیل به سیاه و سفید با Channel Mixer به شما اجازه میدهد تا نسبت بین کانال‌های قرمز، سبز، و آبی را تنظیم کنید. روشن کردن مقدار یک کانال، رنگ‌های نزدیک به آن را در چرخه‌ رنگ روشن‌تر میکند و رنگ‌های مخالف آن در چرخه رنگ را تیره میکند. برای مثال مقدار کانال قرمز (red) را افزایش دهید و میبینید که مقادیر تن رنگ قرمز را در تصویر خود روشن تر و مقادیر تن رنگ آبی را تیره تر میکنید. این افکت تن رنگ پوست را روشن میکند و آسمان آبی را تیره میکند.
ابزار Channel Mixer معادل دیجیتال عکاسانی است که برای گرفتن عکس سیاه و سفید از فیلترهای رنگی استفاده میکنند. تنظیم روشنایی کانال قرمز بروی ۱۰۰ درصد افکتی مشابه را با استفاده از فیلتر قرمز بروی لنز دوربین با فیلم سیاه و سفید میدهد.
در منوی Layer ، و در New Adjustment Layer ، گزینه Channel Mixer را انتخاب کنید. OK را بزنید تا پنجره افکت باز شود. تیک باکس گزینه monochrome را بزنید. اسلایدرهای قرمز، سبز، و آبی را به سمت چپ و راست ببرید تا تن‌های رنگی مختلف را در عکس روشن و تاریک کنید. مجموع هر سه اسلایدر همیشه باید برابر با ۱۰۰ درصد شود. وقتی کارتان تمام شد بروی OK کلیک کنید.

مثال‌:

عکس اصلی:

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

کانال قرمز ۸۰% ، کانال سبز ۱۰% ، و کانال آبی ۱۰% . تنظیم کانال قرمز بروی ۸۰ درصد آسمان آبی را تیره کرده و بادکنک قرمز را روشن میکند.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

کانال قرمز ۲۰% ، کانال سبز ۴۰% و کانال آبی ۴۰% . تنظیم کانال قرمز بروی %۲۰ ، آسمان آبی را روشن کرده و بادکنک قرمز را تاریک میکند:

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

مزیت: این روش درجه‌ی بالایی از کنترل را برای تبدیل عکس به سیاه و سفید در اختیار شما میگذارد.
عیب: به اندازه‌ی دو روش بعدی انعطاف پذیر نیست.

۷. ابزار تبدیل عکس به سیاه و سفید Black & White(تخریبگر)
این روش نسخه‌ی ساده شده ی لایه تنظیمی adjustment افکت Channel Mixer در فتوشاپ است. فقط در فتوشاپ نسخه Elements در دسترس است و بصورت لایه‌ی تنظیمی adjustment قابل اعمال نیست (به همین ترتیب ویرایش تخریبگر است) با در نظر گرفتن این مساله، در صورتی که با پیش‌نمایش کوچک مشکلی ندارید، این یک روش خیلی انعطاف پذیر برای تبدیل به سیاه و سفید در فتوشاپ نسخه Elements است.
به منوی Enhance بروید و گزینه Convert to Black and White را بزنید. اسلایدرهای رنگی را به سمت چپ و راست ببرید تا تن‌های رنگی متناظر را تغییر دهید. از اسلایدر Contrast استفاده کنید تا تغییرات کنتراست را جبران‌سازی کنید. همینطور میتوانید یک استایل پریست از پیش تنظیم شده از منوی سمت چپ انتخاب کنید. وقتی کارتان تمام شد بروی OK کلیک کنید.

مزیت: تبدیل انعطاف‌پذیر به سیاه و سفید با استفاده از کانال‌های رنگی.
عیب: یک متد ویرایش تخریبگر است و پیش‌نمایش تصویری کوچک آن سنجیدن تغییرات را سخت میکند.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

 

۸. روش استفاده از دو تا Hue/Saturation (غیرتخریبگر)
در این روش از دو لایه تنظیمی Hue/Saturation استفاده میشود. لایه ی تنظیمی بالا تبدیل مستقیم به monochrome را انجام میدهد. لایه ی پایینی رنگ تصویر اصلی را تغییر میدهد، که طی آن تن‌های تبدیل به سیاه و سفید را تغییر میدهد. و درجه ی خیلی مناسبی از کنترل را در اختیار شما میگذارد.
به منوی Layer بروید و در New Adjustment Layer ، گزینه Hue/Saturation را بزنید و بروی OK کلیک کنید. اسلایدر Saturation را تا انتها به سمت چپ ببرید (مقدار ۱۰۰-) و بروی OK کلیک کنید. با کلیک بروی تصویر پس زمینه آنرا فعال کنید. در منوی Layer ، و در New Adjustment Layer ، گزینه Hue/Saturation را انتخاب کنید و بروی OK کلیک کنید. بروی OK کلیک کنید. حالت ترکیبی Blending Mode لایه ی Hue/Saturation پایینی را به Color تغییر دهید (در تصویر زیر دور آن دایره کشیده شده). بروی آیکون لایه Hue/Saturation کلیک دوبل کنید. اسلایدر Hue را به سمت چپ و راست ببرید و تغییر تن رنگ را مشاهده کنید. همینطور میتوانید اسلایدرهای Saturation و Lightness را آزمایش کنید. وقتی کارتان تمام شد بروی OK کلیک کنید.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

مثال:

عکس اصلی:

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

در تصویر زیر مقدار Hue روی ۸۱+ و مقدار Saturation روی ۲۲+ قرار دارد.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

در تصویر زیر مقدار Hue روی ۶۸+ و مقدار Saturation روی ۵۶+ قرار دارد.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

مزیت: درجه بسیار بالا از کنترل بر تبدیل به Monochrome.
عیب: هیچ عیبی ندارد، بجز اینکه به اندازه روش بعدی کنترل در اختیار شما قرار نمیدهد.

۹. روش لایه تنظیمی Black and White (غیرتخریبگر)
لایه تنظیمی adjustment برای black and white ، تمامی کنترل موجود در روش‌های channel mixer و استفاده از دو تا hue/saturation را با شش اسلایدر رنگی در اختیار شما قرار میدهد. اما هیجان برانگیزترین امکان آن ابزار targeted adjustment است. با این ابزار میتوانید تن رنگی تصویر خود را تغییر دهید و آنرا روشنتر یا تیره تر کنید. این یک روش دقیق و آگاهانه برای تبدیل است.
به منوی Layer بروید و در New Adjustment Layer ، گزینه Black and White را انتخاب کنید. بروی OK کلیک کنید. جعبه ابزار افکت Black and White ظاهر میشود:

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

هر شش اسلایدر را به سمت چپ و راست ببرید تا تن‌های رنگی مربوطه در تصویر را روشن یا تاریک کنید. همینطور میتوانید از پریست‌های موجود در منوی کشویی بالا انتخاب کنید.
نشانگر موس را بروی تصویر ببرید و کلیک چپ موس را نگه دارید. نشانگر تغییر میکند و این حاکی از این است که ابزار targeted adjustment فعال شده است. در حالیکه کلیک موس را نگه داشته اید، موس را به راست ببرید تا تن های رنگی زیر نشانگر را روشن تر کنید و یا به سمت چپ ببرید تا آنها را تیره تر کنید. وقتی کارتان تمام شد بروی OK کلیک کنید.

مثال:

تصویر اصلی:

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

در تصویر زیر مقدار Reds (قرمز) بروی ۷۰ ، مقدار Yellows (زرد) بروی ۶۰ ، مقدار Greens (سبز) بروی ۴۰ ، مقدار Cyans (فیروزه‌ای) روی ۶۰ ، مقدار Blues (آبی) بروی ۲۰ و مقدار Magentas (ارغوانی) بروی ۸۰ قرار دارد.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ

در تصویر زیر مقدار Reds بروی ۲۷ ، مقدار Yellows بروی ۲۴۴ ، مقدار Greens بروی ۴۰ ، مقدار Cyans روی ۱۰۱ ، مقدار Blues بروی ۱۴۶ و مقدار Magentas بروی ۱۴۴- قرار دارد.

7 روش تبدیل عکس رنگی به سیاه سفید در فتوشاپ
مزیت: انعطاف‌پذیرترین روش موجود برای تبدیل به سیاه و سفید است.
عیب: ندارد.

۱۰. جمع‌بندی
وقتی دارید در این مورد تصمیم میگیرید که با چه روشی تبدیل به سیاه و سفید انجام دهید، آزمایش این روش‌ها ارزش گرفتن وقت شما را دارد. ممکن است یک روش برای شما بهتر از دیگر روش ها جواب دهد، اما همیشه یادتان باشد زمانی که از روش تخریبگر استفاده میکنید ، یک کپی از نسخه اصلی تصویر را در جای دیگر داشته باشید.
ضمن اینکه با یک مجموعه اکشن فتوشاپ میتوانید فرآیند تبدیل به سیاه و سفید را با انتخاب‌های مختلف و تنها یک کلیک انجام دهید و جریان کاری خود را سریعتر کنید. مجموعه ۲۲ اکشن فتوشاپ تبدیل عکس رنگی به سیاه و سفید برای عکاسان و طراحان گرافیک حرفه ای است. هر اکشن تن‌های متفاوتی از سیاه و سفید را ارائه میدهد. استفاده از آن بسیار آسان است و نیازمند دانش اولیه از فتوشاپ می باشد.
امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید و خواهش میکنم روش خودتان را در نظرات زیر با ما در میان بگذارید.

برچسب ها

دیدگاه خود را مطرح کنید